Simundervisning?
De måste ju vara skyldiga att ha tills man är simkunnig, då det ingår i läroplanen, eller?
Simkunnig är man när man kan trilla ner i vatten och få huvudet under och sedan simma 250m, dvs vattenprovet. Det är ingenting. Många kommuner erbjuder sommarsimskola också. I min kommun är det tyvärr bara tom ettan, och skolan tillhandahåller bara i tvåan. För att få simma mer än i tvåan så ska man inte ha klarat Vattenprovet.
Vi hade tur och fick gå på sommarsimskolan i en gränskommun där de inte verkar ha några gränser så min son gick på märkestagning och kom ända till Bronsmagistern och 5km-märket.
Om man vill att ens barn ska kunna simma bra så räcker sällan skolans undervisning. Det kan vara bra att sätta sig in i märkena så man vet vad de gör i skolan och kan komplettera själv om man vill. Vi har tagit massa märken privat.