LCHF för gravida!
Favoritar också.
Kort om mig, har en dotter på 17 månader. Försökte äta LCHF igenom graviditeten, men kroppen var sugen på HCLF
de ungefär första 20 veckorna. Citrusfrukter, och gärna grape var min last. Därefter gick det lättare att börja äta mer fett igen, och dra ner på kolhydraterna. Rent automatiskt höll jag över 20 g kh om dagen, då jag inte var så sugen på fett utan mer kh. Jag tror att jag åt rätt bra ändå, eftersom jag inte åt så lite kh som man gör när man siktar på viktnedgång, men jag åt ändå mindre kh än medelsvensson som äter enlig tallriksmodellen. Tippar på att jag kanske åt en 35-50 g kh/dag i snitt.
Gick upp 21 kg, men det mesta var vatten och bebis för 2 v efter förlossningen var det "bara" 3 kg som satt kvar.
Är sugen på en till, men sambon vill vänta lite. Men jag kan gärna bidra med mina erfarenheter om det önskas. Väger nu mindre än när jag blev gravid med dottern, men har ändå ett BMI som ligger på 26 och jag vill gärna vara normalviktig innan vi börjar försöka den här gången med tanke på hur tung jag blev under förra graviditeten.
Gärna med ett stekt ägg till.
och vattengympa för gravida. Gick även hos en naprapat som var specialiserad på gravida, men just för mig vet jag inte om det hjälpte så mycket.

