Inlägg från: Anonym (prickar) |Visa alla inlägg
  • Anonym (prickar)

    Synförnimmelser & flimmer?

    Anonym (RV) skrev 2011-12-11 21:27:51 följande:
    Synförnimmelser & flimmer?

    Är mellan 30-40 år & har nyss gjort en ögonbottenfotografering som var bra (optiker skickade den till Dr; man kan göra sådan fotografering hos optikern)

    Jag har sen tidigare det som kallas "floaters" / "flugseende"; d.v.s man ser ljusa prickar mot himlen & vitt papper o.s.v gjorde en ögonundersökning på sjukhus för 5 år sen för att de ville kolla att det inte var näthinneavlossning, men allt var bra...

    MEN; har lågt blodtryck & haft flimmer ibland för ögonen, men nu kan jag liksom se ibland i ögonvrån (om jag på jobbet flyttat ögonen snabbt från en sida till skärmen & säg att jag har en fönsterkarm som jag ser i periferin då så kan det liksom "flimmra till" / fladdra till ute i periferin... sen är allt som vanligt direkt... ??? Så bara ett kort ögonblick... (nej inte migrän vilket jag haft aura av förut men det är inte detta)
    Likaså kan det enstaka tillfällen vara så att jag ser "pulsen" när jag blir nervös eller är ute & promenerar (det pulserar liksom nästan i synen) men undrar om det kan ha att göra med lågt blodtryck kanske? 

    Kan man ha lite såna här "saker" utan att det är konstigt? Jag är nog för uppmärksam kanske eller?

    Om nu ögonbottenfotot var bra, synskärpan bra (har brytningsfel men ingen förändring iaf)... men ögonbottenfoto är ju kanske inte lika bra som ögondoktorns undersökning "live"? 

    Sen undrar jag; vad "ser" ni när ni blundar om kvällen när ni ska sova?
    Jag har i.o.f lågt blodtryck men kan tycka att det liksom kommer "mönster" som cirklar o.s.v som man kan ana...

                  


    Jag trodde alla såg de där prickarna i synfältet, mina vänner och jag brukar prata om dem. Har aldrig trott att det är nåt problem. Varför skulle det normala fenomenet hänga ihop med näthinneavlossning?
  • Anonym (prickar)
    STAREYE42 skrev 2023-06-04 08:32:11 följande:

    Åååå va fantastiskt att läsa och känna igen sig! Håller på att bryta ihop av oro. Sökte ögonläkare som konstaterade att jag har PED-blåsor i ögonen, vilket förklarar de punkter jag ser när jag blinkar och flyttar blicken. Men har många problem från ögonen sedan år tillbaka som skrämmer livet ur mig. Växlande olika stora pupiller, större pupiller och pulserande ljusfenomen när jag går upp på natten, diffus känsla av att det kanske är punkter jag inte ser nåt på, får lätt s.k. efterbilder, typ myrornas krig framför allt i skymningsljus och mot enfärgad bakgrund, tycker det hackar på tv och i mobilen m.m. Detta påverkar hela mitt liv nu och jag har ångest och är så rädd.
    Ni som har liknande problem kan ni snälla beskriva så kan vi hjälpa varandra <3


    Stackare. <3
Svar på tråden Synförnimmelser & flimmer?