Normalt bmi för barn?
Hur räknar man ut bmi för barn (flicka)? Min dotter är ca 98 cm lång och väger 13 kg. Hon är väldigt smal, är lite orolig. Hon fyller 4 om en månad.
Hur räknar man ut bmi för barn (flicka)? Min dotter är ca 98 cm lång och väger 13 kg. Hon är väldigt smal, är lite orolig. Hon fyller 4 om en månad.
googla bmi+barn.
Hon ligger -1SD på längden och -2SD på vikten.
Låter inte alarmerande lite men ring och prata med bvc om du är orolig.
Det finns kurvor för vikt vs längd som nog säger mer än BMI, försök hitta en sån, men skulle tro att din dotter ligger på en av de nedersta fast ändå inom normalen.
www.vekststudien.no/last-ned-vekstkurvene/
Här finns kurvor för norska barn som torde vara ganska lika svenska, dock står det att man inte enbart utgå från bmi-kurvan för att klassa någon som överviktig eller underviktig. Enligt denna är din dotter underviktig, själv har jag en treåring med fetma (visst är hon rund men musklig och kompakt, i alla fall inte fetma skulle jag säga...)
Ta kontakt med BVC och rådgör. Är säkert ingen fara, men de kanske har tips på energirik men ändå nyttig mat. Lycka till!
Det kan gå i olika perioder, ett tag växer de mycket på längden och då räcker inte alltid energin till att lägga på vikten i samma takt. Sen kan längdökningen plana ut och vikten komma ikapp.
Min äldsta tjej vägde vid 4 år 14,6 kg och var 101,7 cm lång. Hon har alltid varit smal sedan hon började krypa och blev otroligt rörlig och jobbade tidigt bort sitt bebishull. Men hon har massor av energi och är pigg och glad. Hon är ibland lite petig med maten men bättrar sig hela tiden. När hon var 5 år vägde hon 16,5kg och var 106,5 cm lång. Hon har alltid (seda 6 måndaders ålder) legat en kurva under på vikten och hon ligger kring normalkurvan på längden.
Mina andra två tjejer har nyligen varit på 4-årskontroll: den ena vägde 14,6 kg och var 97,8 cm lång och den andra vägde 14,7 kg och var 97,8 cm lång. Båda två ligger runt en kurva under både på vikt och längd.
Eftersom mina tjejer är pigga och glada och leker bra, är med i det som händer så är jag inte orolig för deras vikt kontra längd. Det rättar nog till sig senare. De har dessutom en smal pappa att brås på så det gör mig också mindre orolig.
Titta på hur hon mår och hur hon äter och så länge du är nöjd med det så tror jag att du kan vara lugn. Så länge kurvan ser bra ut och inte plötsligt börjar dala oroväckande.
Pfizer har en site där man kan mata in längd och vikt och se BMI
193.235.225.170/webkurvor/growthcharts.com
Är du orolig för vikten så prata med BVC och fråga om ni kan få remiss till en dietist. Min yngsta har undervikt och vi har fått många kostråd om hur vi ökar fettinnehållet i dotterns mat.
Om du har en smartphone ¨så finns det appar för barn-BMI. Sök på BMI och child så får du upp dem.
Det borde inte vara så lite?
Min 3½ åring är nu uppe på 17 kg och är 106 cm lång.
Hon har senaste året legat på 16 kg och då var hon ju ändå längre än din tjej.
Hon har nog legat på 16 kg sen hon var 100 cm lång. Hon är dessutom en tjej med rätt kraftig byggnad, rätt mycket muskler osv.
Barn i den här åldern ska vara väldigt smala. Det kanske är så att du tycker hon är väldigt smal för att hon smalnat av väldigt mycket nu? Många är ju lite mer runda fram till 3 års ålder, det så kallade babyhullet och sedan blir de smala som stickor. Precis som det ska vara faktiskt.
Förlåt, jag virrade till det. Trodde att du skrivit att hon vägde 15 kg. 13 kg är ju rätt så lite som du säger. Men hur ser hennes tidigare kurva ut?
Jag har en liten pojke som fyller 4 år om en vecka. Han är 98 lång och väger strax över 14 kilo. Han har alltid varit "tanig", men inget som de har reagerat väldigt på på BVC.....men hans vikt har liksom alltid varit på tapeten. Lillebror är strax över 2½ år och väger aningens mer än storebror och är 1 dm kortare. Men, men.....barn är olika .
Hej! Min ena dotter vägde samma som din 13 kg och 98 lång vid 3 års kollen, hon har alltid varit smal (legat minus på kurvan) Vid 4 år 15,8 kg och 105,5 cm lång. Så om man tänker längden i förhållande till vikten, helt ok! Måste också säga att smalare blir dom nu vid 5 år ser man revbenen, men det är ju helt normalt för åldern!