• Anonym (...)

    Betald rast vad gäller?

    Jag har 6 minuter betald rast/timme, det står i våran anställningshandbok på jobbet. 
    Jag jobbar 8 timmar/dag har då 2 gånger 15 minuter rast inplanerat på schemat, resterande rast  (18 minuter om jag inte räknat fel) gör vi som vi vill med. 
    Jag valde att ta ut 15 minuter i slutet av dagen på jobbet idag. Satt kvar och gick inte hem, det hade ju varit fel. Kan min chef skälla ut mig för att jag tog ut min rast i slutet av dagen, i en klump? Jobbar på ett callcenter så jag kollade såklart att vi inte fick någon kö i telefonen innan och under min rast. När min chef upptäckte min rast vart hon fly förbannad och sa att man kan ju inte "sitta av rasten" sådär. Och" slutar jag jobba kl 17, slutar jag klockan 17". Vad har det med saken att göra? Slutade med att jag fick ett samtal 2 minuter innan jag gick hem och fick jobba över och det får jag inte betalt för.  Dessutom har jag inte ens tid att ändra P-skiva på bilen, alltså köra ut bilen och sedan tillbaka som man ska, utan idag fick jag en fin julklapp på 350 kr. Sa detta till min chef att ni får banne mig betala min böter då om jag inte gör som jag vill med min resterande oinplanerade rast. Då skrattade hon......... 
    När jag konfronterade henne med att vi har ju faktiskt  6minuter rast /timme vilket göra att jag kan göra vad jag vill med min resterande rast sa hon att det inte alls är så, det är från projekt till projekt hur man gör med rasten, men enligt personalhandboken står det inget sådant, kan hon då bara säga något sådant? Vi har aldrig fått någon sådan information!!

     

  • Svar på tråden Betald rast vad gäller?
  • Lena

    Jag är rtt säker på hon luras. Kontaka facket. Du har väl betald lunchrast på minst 30min?

  • Barbabok

    Nu har jag såklart inte sett ert avtal, men generellt gäller att paus (betald rast) är rek. X antal min/h och där ingår bensträckare, toapauser osv men man ska vara tillgänglig för arbete. Pausen får tas om arbetet tillåter.
    Rast är obetald och man får lämna arbetsplatsen.

  • Anonym (Li)
    Barbabok skrev 2011-12-20 18:28:01 följande:
    Nu har jag såklart inte sett ert avtal, men generellt gäller att paus (betald rast) är rek. X antal min/h och där ingår bensträckare, toapauser osv men man ska vara tillgänglig för arbete. Pausen får tas om arbetet tillåter.
    Rast är obetald och man får lämna arbetsplatsen.

    Exakt!
  • Anonym (...)
    Lena skrev 2011-12-20 18:24:28 följande:
    Jag är rtt säker på hon luras. Kontaka facket. Du har väl betald lunchrast på minst 30min?

    Vi har 45 min obetald lunch, räknade bort den, jobbar 8,45 exakt. Svar till nr 3. I avtalet är det 6. Minuter betald rast / timme. Enda som står i avtalet. Men om vi inte har kö eller något annat att göra ser jag inte problemet med min rast..
  • RoadRunner

    På många ställen brukar det vara så att raster/pauser inte får tas i samband med att man påbörjar arbetsdagen eller avslutar den. Om så är fallet på ditt jobb borde det stå skrivet i anställningshandboken. Alltså man får inte sluta eller börja med rast.

  • Anonym (Li)

    Men menar du att du har bet rast på 45 min och så vill du ha yttligare 6 min / tim??
    För de kan väl aldrig vara riktigt....
    Jobbar jag 7-16 har jag 15 min  på förmiddan & 45 min lunch obet alltså, sen är de ingen paus på de. Jobbbar i butik så varuplock innan öppnade och sedan kassa.  

  • Anonym (Li)
    Anonym (Li) skrev 2011-12-20 18:47:13 följande:
    Men menar du att du har bet rast på 45 min och så vill du ha yttligare 6 min / tim??
    För de kan väl aldrig vara riktigt....
    Jobbar jag 7-16 har jag 15 min  på förmiddan & 45 min lunch obet alltså, sen är de ingen paus på de. Jobbbar i butik så varuplock innan öppnade och sedan kassa.  

    menar såklart om du har 45 min obet!!!
  • Anonym

    De min du efterlyser ska tas på dagen om arbetet tillåter och där inkluderar toabesök bensträckare rökpaus som du tar under en tim. Slår du ihop. Det som du gjorde nu så får du inte ta bensträckare eller gå på toa vid behov därav så är det inlagt i arbetstimmen. Din julklapp på 350 eller vad du skrev är kommen av din demonstration att lägga det på slutet så den lär du få betala själv då den inte orsakats av arbetsgivaren

  • Anonym (...)

    Nu tar jag detta FRÅN BÖRJAN!
    Jag börjar jobba klockan 7.30.
    10.00 - 15 min rast (betald)
    12.00 - 45 min LUNCH (Obetald)
    14.00 - 15 rast (betald)
    Slutar 16.15.

    Utöver detta har jag 18 minuter rast (betald) kvar.

    Enligt vårat AVTAL har jag rätt till 6 minuter BETALD RAST.
    6*8=48
    15+15=30
    48-30 =18 

    Dessa 18 minuter ska gå till att hämta kaffe eller kissa.
    Men om jag vill spara ex 10 minuter och ta ut i slutet av dagen ska väl hon inte säga till någonting om?
    Det står ingenting i avtalet om slutet/början på dagen hur man ska ta ut sin rast....

     

Svar på tråden Betald rast vad gäller?