Inlägg från: jennie88 |Visa alla inlägg
  • jennie88

    Springcykel

    Vi har bestämt oss för att köpa en springcykel till sonen i två års present. Verkar finnas en uppsjö på marknaden men i helt olika prisklasser. Och jag fyndar gärna så här efter jul ;)

    Jag har hittat denna på Biltema:

    www.biltema.se/sv/Fritid/Cykel/Cyklar-och-vagnar/Barn/Ovningscykel-12-14317/

    Undrar om någon har erfarenhet av den? För- och nackdelar? Är det en "spärr" på styret så att den inte slår runt?

    Har även hittat från denna butik:

    www.balanshoj.se/

    Dom verkar ju bra men är nästan 3x så dyr. Är det värt det?

    Slutligen har ni några andra tips? Öppen för förslag. Han fyller om en månad så den bör dock beställas snart :)

    Tack på förhand! 

  • Svar på tråden Springcykel
  • jennie88
    Mela78 skrev 2011-12-26 18:40:05 följande:
    Vi har en från Jula. Skillnaden förutom avsaknaden av trampor är att styret är mycket trögare än på en cykel. Visade sig vara riktigt bra då sonen gärna styrde mycket och hårt, vilket det tröga styret motverkade till en del så att sonen slapp tvärnitar och kullerbyttor över styret bara för att han svängde för tvärt.
    Nu när han kan hålla balansen, vilket han lärde sig mycket fort, kan han även hantera ett vanligt styre. Och har lärt sig att cykla riktigt med trampor och allt som hör till cyklande, men utan stödhjul. Vi är mycket nöjda med valet att lära sonen balans först med springcykeln och sedan en vanlig cykel utan de livsfarliga stödhjulen. 
    Tack den hade jag inte sett. Jula ligger också mycket närmre där vi bor så den ska vi nog åka och titta på! :)
    Kul att ni e så nöjda! Jag hoppas det ska vara bra för sonen med .) 
  • jennie88
    stor grön drake skrev 2011-12-26 20:27:08 följande:
    styrspärr är att rekommendera, dvs att man inte kan svänga för mycket. balnshojs fördel är väll stödpinnen närman är parkerad, stör mig på att vår måste lutas på något eller läggas ner
    Ja, precis det är ju en skillnad. Men är stödpinnen verkligen värd tredubbla priset?! Vilken modell har ni? :)
  • jennie88
    mejmej skrev 2011-12-26 20:42:09 följande:
    Tänk på att de måste nå ner med fötterna ordentligt, bättre än på en vanlig enligt mig. Min son var på tok för kort för biltemas när han var två år, skulle var lagom nu tror jag (han är dock ganska kort ca95cm nu 3,5år) hittade en 10" på Netto av alla ställen för 300kr. Den har fungerat fint i ett över ett år iallafall.
    Ja precis det är ju oerhört viktigt! Dock har vi en riktigt lång kille som var 90 cm på sin 1,5-årskontroll så det funkar nog :) Vet inte vart netto finns i närheten av där vi bor (norra storstockholm) annars hade det ju varit super!!
  • jennie88
    Snöankan skrev 2011-12-26 21:59:42 följande:
    Vår dotter fick biltemas cykel när hon var i den åldern. Funkar finfint. Ser inga problem med att den får läggas på backen eller att styret är lättsvängt. Men så är vi rätt vårdslösa både med levande och döda ting i vår familj.
    Hehe, men styret är alltså inte trögt? 
  • jennie88
    stor grön drake skrev 2011-12-26 22:22:39 följande:

     


    kostade ca 700kr. gillade att den liknade en "riktig" cykel. inte från någon kedja, och vet ej tillverkare, men passar pracis en 93cm lång 2-åring med lång överkropp och korta ben när sittsen är i botten
    Jättefin!
  • jennie88
    sahara sahara skrev 2011-12-27 21:43:58 följande:
    Vi har en sån här, minsta storleken: www.earlyrider.com/video/the-early-rider/

    Köpte den på Blocket - i nyskick. Min tvååring är strax under medelkurvan i längd, och hon når ner bra, även om hon är lite försiktig fortfarande. Och så har hon förstås hjälm.
    Jättefin, men jag vill nog ha en i stål/aliminium så att den e lite mer hållbar och smutstålig :) Och självklart hjälm e viktigt ;)
  • jennie88
    Flickan och kråkan skrev 2011-12-28 11:16:08 följande:
    Vi har två barn och två springcyklar. Dessa två har vi:

    www.sport-tiedje.se/se/Kettler-springcykel-Sp...
    www.dalacykel.se/shop/product.php?id_product=...

    Pukyn är klart rejälare än kettlern, men kettlern har hållit bra ändå. Det är äldsta som haft den och han fyllde nyss 4 år så ska få en vanlig cykel nu till våren. Fördelen med Pukyn är ju att den finns i så liten storlek....om man nu inte har så stora barn     
        
      
    Tack för länken! Pukyn är ju samma som på balanshoj.se fast mycket billigare på dalacykel.se. Min son är någonstans mellan 90-95 cm (längesen vi mätte). Borde man ta den minsta eller mellan?
  • jennie88
    TinkyWinky skrev 2011-12-28 11:33:00 följande:
    vi köpte en från biltema o den funkar super för sonen, han är 90 cm lång, men hade den redan från han va ca 87, han fick den  juli 2011.. :)
    Har den trögt styre er springcykel?
  • jennie88
    Flickan och kråkan skrev 2011-12-28 22:01:10 följande:
    Då ska du inte ta den minsta.
    Misstänkte det! Synd för den färgen var finare ;)
Svar på tråden Springcykel