1978 skrev 2012-01-05 22:23:32 följande:
Mm, det är därför man kokar den, som sagt...
Om det växte bakterier i snippan skulle vi ju ha infektioner allihop, alltid. Snippan är sur för att det inte ska hända. Den ska tåla så ohygieniska saker som snoppar.
Eftersom menskoppen består av ett material som bakterier inte växer i är det lungt att ha den där inne länge. Men om den inte gjorts ren när man har den utanför snippan kan det växa en massa jox. Och bakterier i stor mängd vill man så klart inte få in. Därför kokar man eller sprayar med något bakteriedödande, som någon skrev.
Om man jämför med tamponger är de mer bakterievänliga eftersom de består av ett material som bakterier trivs i (celulosa). Det är därför man rekommenderar att inte ha samma tampong hela natten. Menskoppen kan man däremot ha så länge (om den inte blir full så klart).
Jag begriper också att menskoppen inte är en bakteriehärd när den sitter i underlivet, utan jag talar om hur den hanteras utanför kroppen. Du skrev ju att den sköljs av och stoppas in, och "kokas ibland". Självklart behöver den rengöras ordentligt (inte bara sköljas av) vid varje byte. Men det kanske är det du menar att du/man gör?