• loova08

    Bristningar/spricka

    Jag förberedde mig inte på något sätt innan förlossningen. Läste lite forum här inne och annat på internet. 
    Står både bra berättelser och skräckberättelser. Du väljer sj vad du lyssnar på och vad du tar till dig.
    Jag vet att det var mer lugnande för mig att få höra "worst-case" berättelser, så jag skulle vara förberedd liksom. Men om du blir för orolig så, skit i att läsa det. haha 

    Mitt tips är att ta förlossningen som det kommer och att lyssna på BM (och ev. läkare) dom vet vad dom håller på med. Alla är så himla olika, graviditeterna är olika och framförallt förlossningarna..

    Jag hade lustgas under krystvärkarna. I själva arbetet innan så testade jag akupunktur (funkade sådär för mig) och tens (tyckte jag var as bra!).
    Jag fick en liten bristning som inte ens kändes efter när jag kissade :)      

Svar på tråden Bristningar/spricka