Inlägg från: TessaLove |Visa alla inlägg
  • TessaLove

    Gravid trots PCO

    Jag har också PCO. Vi försökte några månader utan hjälp sedan fick jag Pergotime. På första dubbelkuren fick jag ÄL, men det tog några gånger innan jag blev gravid. Eftersom Pergotime var slut överallt så fick vi försöka utan hjälp i 2 mån. Det var i mån 2 jag blev gravid. Pergotime kan dock ha en stark efterverkan så att kroppen känner av det nån månad efter. Så jag antar att det ändå var tack vare Pergotime... Eftersom det verkat som att jag inte har egen ÄL.
    Vi har en liten 1-åring och vill nu att hon ska få syskon.
    I november försökte vi för första gången igen, med Pergotime. Jag blev gravid direkt!!! Tyvärr fick jag missfall...MA

    Nu är vi igång igen. Ett läkarbesök om en vecka och nya förhoppningar!

    Om ni känner att ni inte har bråttom...så tycker jag att ni kan försöka utan hjälp ett tag. Dock är det kanske inte säkert att du har egen ÄL utan hjälp. Då kanske ni försöker förgäves. Man kan ju ha mens ibland utan att en ÄL ägt rum.

    Lycka till i alla fall! Kram 

  • TessaLove
    limonette skrev 2012-01-17 09:41:42 följande:
    Min gyn läkare gav bilden av att man ska kunna bli gravid utan tabletter och att det bara va att försöka men de kunde ta tid. Verkar ändå som att ni tjejer tycker de är dumt att vänta. Har ni nån erfarenhet av att läkare verkar ha olika uppfattning om detta på olika sjukhus eller olika delar av landet?
    Jag tror väl snarare att läkare har olika kunskap om PCO el. PCOS.
    Går du till en specialist så får du ju helt andra svar än från en gynläkare på en vanlig  kvinnoklinik.
  • TessaLove
    limonette skrev 2012-01-16 21:36:41 följande:
    Någon innan nämnde att tabletterna kunde påverka kroppen långt efter, är det mycket biverkningar? Verkar det som man lyckas lätt efter medicinering? Hoppade pa tråden lite här i efterhand med nya frågor någon som har även dessa problem
    Vilka tabletter är det du menar?Glad
Svar på tråden Gravid trots PCO