Vad ska ni äta till middag ikväll? part 8!
Ikväll blir det tjälknöl med potatisgratäng uppiffad med morot och lök.
Jag dreglar bara jag tänker på det!
Ikväll blir det tjälknöl med potatisgratäng uppiffad med morot och lök.
Jag dreglar bara jag tänker på det!
Ugnskokt lax, pressad potatis, hollandaisesås och ärtor blir det ikväll! Kanske lite folköl till, det brukar kunna vara gott.
mosterYster:
Jag kommer och hälsar på! :-P
Jag har aldrig ätat sniglar. Hur är konsistensen?
mosterYster:
Aah, okej. Cheers!
mosterYster:
Crème Fraîche och svart kaviar är ju lite "gammalt", men ack så gott. Det gör jag i tid och otid. Fast sambons arbetskompisar på verkstadsgolvet hade tydligen verkat närmast griniga över att han hade kaviar på frukostmackan jag gjort åt honom häromveckan.
Det torde hur som helst vara ett passande grill-laxtillbehör.
Fast det tycker jag förvisso att de varianter du beskriver torde vara också.
mosterYster:
Nej, nej, nej! Kom hit och låt det hända i mitt kök istället!!!
Jag brukar liva upp potatisen enkelt genom att pressa den istället, just till lax. Det är så lustigt att bara för att man omvandlar formen på den smakar den helt plötsligt mycket skojigare!
Ikväll blir det Quiche Lorraine med någon trevlig sallad och rödvin till! Kanske efterrätt, men vi ska ut och klubba, så man vill inte vara för mätt och däst..
Äsch. Det blev ingen paj, utan beställpizza istället! Så går det när man får oväntat besök!
Pollo al vino bianco, med ris till.