Recept på kött i lergryta
Hej hopp!! Jag behöver ett recept på nån kötträtt i lergryta..har nämligen en älgstek i frysen som jag tänkte tillaga i lergyta men jag har inget recept..
Jätte tacsam för tips!!!!
Hej hopp!! Jag behöver ett recept på nån kötträtt i lergryta..har nämligen en älgstek i frysen som jag tänkte tillaga i lergyta men jag har inget recept..
Jätte tacsam för tips!!!!
*puff*
*puffar igen*
Jag använder min lergryta rätt mycket. Den är perfekt att göra grytor i eftersom den sköter sig själv i ugnen. Fast man måste komma ihåg att sätta in den i tid. Annars blir det väldigt sen middag
Vet du om det är en lite mörare älgstek eller en "seg gammal" älg?
Om den är segare, typ som grytkött som ytterlår på korna så skulle jag skära den till grytbitar, men om den är typ som fransyska så kan man göra den hel i grytan.
Lägg först lergrytan i vatten ca 15 min.
Bryn steken på ytan i en het stekpanna så du får en stekyta på den. Lägg den sedan i grytan tillsammans med lite rotfrukter, beroende på vad du har. Morötter, lök och selleri är gott. Ta i några vitlöksklyftor som du hackar grovt. Hela små lökar är gott men dem ska du inte ta i på en gång utan efter ca en timme.
Häll på någon vätska, 2-3 dl. Jag brukar använda rödvin eller mörkt öl beroende på vad som finns. Lägg i en köttbuljongtärning, 5-10 enbär, och ca 1 tsk torkad timjan. Peppra ordentligt. Om du har är det gott med några matskedar messmör i. Man kan ta lite svart vinbärsgelé i stället.
Sätt in grytan (med lock) i kall ugn som du då sätter på 175 grader. Det kan ta uppåt 2,5 timme, kanske tom 3 beroende på hur mört köttet är. Ta ut och kolla efter 1-1,5 timme så att det finns vätska och om steken börjar bli mör. När den är det är grytan klar.
Pressad potatis är gott till.
Peki: Tack för receptet.. Har någon annan som vill dela med sig att ett smaskigt recept..
*puffar igen*