hej!
Jag fick ett mail efter mitt svar av en som arbetar på aco och måste ändra det jag skrev innan då jag inte hade kunskap om det, jag läste inte på innehållsförteckningen var ifrån a-vitaminet kom utan bara hur mkt den innehöll. Här ser du en kopia från mailet jag fick:
Hej!
Jag heter Sofia och jobbar på ACO. Jag såg att du fått frågor angående A-vitamin idag och skulle bara vilja göra ett litet inlägg som respons på de frågor som kommit upp rörande våra kosttillskott.
I ACO Gravid har vi valt betakaroten som vitamin A-källa och det finns därför ingen risk för överdosering. Betakaroten finns i gröna, gula och röda grönsaker och är ju ett förstadium till vitamin A (retinol). Fördelen är att betakaroten lagras i huden och inte, som retinol, i levern. Kroppen omvandlar sedan, allt eftersom, den mängd A-vitamin den har behov av. Detta är ett av våra mervärden som gör ACO till ett tryggt kosttillskott.
Kontakta gärna mig för mer info!
Vänligen,
Sofia Ek
sofia.ek@aconordic.com
Man lär sig alltid något nytt.
hälsningar Aleksandra