• Anonym

    när kalla någon för älskling

    hur tidigt i ett förhållande kan man kalla någon för min älskling?

  • Svar på tråden när kalla någon för älskling
  • Minne00

    Så snart det känns rätt ....

  • Anonym

    Det beror på hurdant förhållande ni har :) Och om du känner dig bekväm att säga det såklart!

  • evilgirl

    Jag och min sambo har varit tillsammans i 6½ år och vi kallar aldrig varandra för älskling så man behöver inte göra det om man inte vill. Vet inte varför vi aldrig gjort det, det känns bara inte som" oss",,vi säger andra saker och älskar varandra lika mycket för det :)

  • Anonym

    vi har dejtat i ca 1 månad bara men jag har hållit på att säga det flera ggr senaste dagarna för det känns så rätt. Men jag vill ju inte skrämma i karl stackarn heller genom att gå på för hårt. För mig känns han som om han e mannen i mitt liv.

  • Anonym

    ngn kille sa " jag älskar dig " efter 1v..och jag blev skitskraj. Jag kände att detta var bra,men skulle aldrig säga det så fort iaf.


    älskling är ju lite mildare..men njae,skulle nog vänta ett tag iaf. Nu kan det ju råka komma bara..när man älskar eller skrattar ihop..och då kan det väl inte vara fel:) bara man inte blir ledsen,om den andre inte säger lika,så snabbt.

  • Anonym

    Älskling är ju typ en förkortning av jag älskar dig, tycker jag iallafall :) Känns allting rätt så go for it!

  • Anonym (lugn)

    Ja det känner man såklart bäst själv. 

    Jag skulle dock aldrig kalla någon det INNAN vi börjat säga "jag älskar dig" eftersom det är typ det "älskling" betyder. 

     

  • Anonym

    jag skulle inte bli ledsen om han inte säger lika, är bara rädd att det ska slinka ur mig för det har varit nära, tycker oxå jag borde vänta

  • tjej87

    Sa "jag älskar dig" för första gången efter drygt 3 månader och då sa han det tillbaka :) Men där i början så var det ju ändå så stort så då blev det inte älskling så ofta förrän efter 6 månader kanske... Nu efter snart 3,5 år heter han nog Älskling iaf 1 ggr per dag, oftast många fler :P

  • Sinne12
    Anonym skrev 2012-02-13 21:23:26 följande:
    jag skulle inte bli ledsen om han inte säger lika, är bara rädd att det ska slinka ur mig för det har varit nära, tycker oxå jag borde vänta
    Slinker det ur så gör det ju. Min man lyckades av misstag låta älskling slippa ut efter en månad. Och jag älskar dig kom strax därefter, också det ett "det bara slank ur mig". Han ville säga jag älskar dig för han kände det redan då, men tyckte väl själv det var väl tidigt och var framförallt rädd att skrämma slag på mig.

    Men, de slank ur honom och ja jag fick lite panik där i några sekunder. Sen var det bra. Är han intresserad så hänger inte om han stannar eller går på om du råkar "försäga" dig efter en månad eller inte :)
Svar på tråden när kalla någon för älskling