skrållmor skrev 2012-02-14 19:39:46 följande:
Kul!! Vissa kurser är mycket jobb med, andra mindre. Anatomin som du tänker på är super tuff, likaså patofysiologin och farmakologin. Man tar ju sin examen i omvårdnad så en ganska stor del går åt det. Andra kurser är statistik och ledarskap. Gå
in på din högskola och kolla studieplanen.
I praktiken är du ansvarig för patientens omvårdnad. Du har ansvaret för, och delar ut mediciner. Skriver omvårdnadsplaner och samarbetar med sjukgymnaster, arbetsterapeuter m.fl. Många beskriver yrket som att man är spindeln i nätet.
Ex på vidareutbildningar är barnmorska, narkossköterska, distriktsköterska, operationssjuksköterska etc. Röntgensjuksköterska är en egen utbildning.
Härligt! Tack för svaret!
Patofysiologi och farmakologi, vad är det? (Jaa, jag skulle kunna googla, men har lite lättare att ta till det "muntligt" från folk direkt :P )
Eller farmakologi, det låter som om det har med mediciner att göra...
Spindeln i nätet tror jag skulle passa mig. Och det är väl just det, själva patientkontakten och att känna att man aktivt jobbar med att hjälpa människor som lockar mig mest.
Hur skiljer sig yrket från läkare i praktiken? Vad gör de som sjuksköterskorna inte får göra, typ? Och tvärtom... Hörde från en kompis som pluggar till läkare att de nästan aldrig delar ut sprutor, t ex, utan att det oftast är så att de bestämmer vilken spruta som ska ges, och så verkställs det av sjuksköterskan.
Ska in och läsa lite studieplaner, känner bara att jag vill ha lite mer kött på benen innan, för att lättare förstå!