Inlägg från: Flaminia |Visa alla inlägg
  • Flaminia

    Slappa hanteringen av barn..

    neelliee skrev 2012-02-17 06:25:18 följande:
    Å andra sidan finns det väluppfostrade barn som har föräldrar som jobbar heltid.

    Jag säger att det viss är föräldrarnas ansvar och skuld. Skaffar man barn får man uppfostra dem. Skylla på jobb håller inte och märker man att man inte hinner med att ta sitt samhällsansvar och fostra sina barn får man gå ner i tid helt obekvämt enkelt. De flesta kan det - men då får man kanske offra utlandsresor, laptop till alla i familjen, bil från -08.

    Man kan uppfostra sina barn trots att man jobbar heltid. Men det kräver jobb och det kräver en förståelse för mitt barn = mitt ansvar. Och man kommer bli trött periodvis. Men - that´s life.  
    Detta sammanfattar min åsikt i frågan väldigt väl. Jag tror att många i dagens Sverige är alltför benägna att skylla ifrån sig på samhället utan att vilja se sin egen del i det hela. Det finns en slags offermentalitet som säger att det är synd om människor som skaffat barn och sedan måste ta ansvar för deras beteende. Sen tror jag att vi svenskar ofta är alltför rädda för att säga till andras barn när de gör något fel eftersom vi är rädda att dra på oss föräldrarnas missnöje.
Svar på tråden Slappa hanteringen av barn..