Inlägg från: Anonym (jabbado) |Visa alla inlägg
  • Anonym (jabbado)

    droger, okej eller inte okej?

    Jag rökte hasch/gräs varje dag i 10års tid ungefär. Tyckte inte det förändrade så mkt, gillade känslan. Också för mig är det förknippat med sköna grillkvällar, kortspel, fester, soffhäng osv osv. Inget mer än vad sprit skulle kunna vara. 

    Fick barn..
    Jag tyckte då att allt förändrades. Från att ha vart en skön grej till helt nykter under graviditeten (dock inte sambon) började jag bruka igen när barnet var fött de gånger vi hade barnvakt. Sen vart det efter h*n somnat på kvällen och sista 10månaderna kretsade hela vårat föräldraliv på att klockan skulle bli 19.00 så jag kunde rulla medans sambon nattade. 10 månader senare ställde jag kravet att vi skulle sluta eftersom jag ansåg att man inte gör så som förälder. Han fortsatte, jag flyttade.
     
    Jag fick ett uppvaknande. Förstår inte än idag hur fan jag tänkte. Barn och röka passar sig inte. Inte för att man är okapabel att ta hand om sitt barn men man är för slö för att orka med helt enkelt. (enligt MIG. Hade jag inte skaffat barn hade jag fortfarande puffat och gjort allt vuxengöra som jobb, räkningar osv )

    Nu 2år senare är jag en jävligt rolig mamma istället som orkar med allt, hinner med allt och framför allt så lägger jag inte 4-5000 spänn i månaden på mitt missbruk. DOCK kan jag sakna det ibland när solen lyser, gräset är grönt och det börjar blir så där vårvarmt i hjärtat. Antar att det är gamla minnen som härjar  

  • Anonym (jabbado)
    P P Potatisgris skrev 2012-02-22 22:44:56 följande:
    Låter ju som ni överdrivde erat rökande helt klart.
    I min krets så röks det i princip bara på helger och vi alla har familjer och andra sysselsättningar som går före.

    Så det var nog bra du la ner det, för även om det kanske inte kan klassas som missbruk det du gjorde.
    Så var ju det helt klart för mycket rökande, för 40-100g per månad att röka är ju inte lite röka.
    Förstår ärligt talat inte hur du hann med genom att bara röka efter 19:00 och antagligen över 1,5g per tillfälle.
    Hade du sagt att du var 24/7 rökare så hade ju det inte varit så svårt att nå upp i dessa mängder.
    Vi va ju 2st som rökte för dom pengarna och helger kunde vi ha barnvakt och då röka hela dagarna. Min erfarenhet så vill man ju kanske ha bra röka och bra röka kostar när en efter en åker in och man inte direkt skyltar med det i sin umgängeskrets så jag tycker inte det är så farliga pengar  Säg att 5gubbar kostar 100 var så drar det ju iväg en del. 
    Sen tillkom det väl annat smått och gott för dom pengarna också tyävrr.

    Men som sagt bra för mig helt klart,  ännu bättre för barnet. 
Svar på tråden droger, okej eller inte okej?