• Krake

    Deltidsamma - vilken flaska?

    Jo, Medela har en patentflaska som det bara rinner ur vid intensivt sugande. (De har "vanliga" flaskor också, så alla Medela-flaskor är inte såna!)

    Jag har växlat mellan bröst och flaska utan problem. Det överdrivs gärna hur svårt och "farligt" det skulle vara. Innan jag fick barn var jag totalt uppskrämd för hur jätteproblematiskt detta med pump och flaska skulle bli. Men det var kanonlätt! Precis som med amning kräver det lite tålamod bara.

    På min sida finns lite mer tips om pumpning och flaskmatning. 

  • Krake
    Coyote skrev 2012-02-23 21:15:03 följande:
    Har du haft en sån flaska? Var den bra "att ha att göra med"? Jag tyckte Mam's flaskor förvisso var bra, men de började ju läcka rätt snart. Nu ska vi ha tvillingar så jag kommer nog bli "tvungen" att pumpa ur och flaska oftare än med sonen. Jag ska kolla din sida!
    Nej, har inte testat den. Såg den i en butik härom veckan bara. Vi själva har kört på de nappar och flaskor vi fick med till medela-pumpen, jättebasic men funktionsdugliga.
Svar på tråden Deltidsamma - vilken flaska?