• Anonym

    Sent tal

    Hej!
    Vi har ett barn som är 1,5 år och inte pratar än, babblar bara lite och har knappt någon språkförståelse (förstår ca 2-3 ord). Vi har gjort hörseltest hos audionom som var normalt. Kan man få komma till logoped vid denna ålder eller är det för tidigt? Eller tycker du att vi bör kolla upp det någon annanstans?
    Det vi har gjort är en utvecklingsbedömning hos en barnpsykolog, som säger att barnet har en ca 6 månaders utvecklingsförsening (kognitivt och socialt, ej motoriskt). De säger att vi ska träna hemma med leksaker och prata mycket. 
    Är tacksam för råd om vad man mer kan göra!

  • Svar på tråden Sent tal
  • barnpsykologen margit

    Hej!
    Man brukar som tumregel säga att barn pratar 1-ordsmeningar vid 1 år och 2-ordsmeningar vid 2 etc. Men det är också så att taldebuten varierar mycket mellan olika barn.
    Men ni har också gjort en utvecklingsbedömning och fått konstaterat att ert barn har en ca 6-månaders utvecklingsförsening kognitivt och socialt. Detta kan ju också innebära en talförsening eftersom det är en kognitiv funktion
    Självklart kan man söka logoped men jag tycker ni ska avvakta med det tills barnet blir lite större. Jag håller med barnpsykologen att det bästa är om ni pratar mycket med barnet och tränar dess kognitiva funktioner. Ni skriver att barnet babblar lite och det är ett viktigt förstadium till talet så uppmuntra det genom att själva vara aktiva i pratet när ni är med barnet. Det lyssnar och lär och rätt vad det är så kommer det också ut i form av språk. 
    Ni är barnets bästa lärare eftersom ni finns där hela tiden.
    Lycka till!
    Margit Ekenbark 

Svar på tråden Sent tal