Undrar du vad färgen på din katt kallas?
Här är en bra sida att lista ut benämningen på den mängd vitt ens katt har.
Här är en bra sida att lista ut benämningen på den mängd vitt ens katt har.
Första bilden:
Den ljusa är troligen svartsilversköldpaddsspotted med vitt bicolor (alltså mängden vitt hon har kallas så). Sära på pälsen - är hon vit i underullen? Jag skulle vilja se en bättre bild på hennes mönster för att se om hon är spotted eller om hon är "halvdan" tigré.
Den mörka är svartsköldpaddstigré med vitt bicolor.
Andra bilden, på småttingarna: Den längst till vänster (av ungarna) ser ut att vara svartsilvertigré med vitt bicolor. Sära på pälsen och kolla om underullen är vit. Är underullen vit så är katten svartsilvertigré med vitt bicolor. Är underullen brun så är kissen bruntigré med vitt bicolor, i en kall nyans.
Samma med ungen i mitten.
Ungen längst till höger däremot är bruntabby med vitt bicolor.
Förresten!
Den rödvita, har den svarta nyanser i pälsen? Jag tycker mig se det nu när jag kollar igen.
Kolla på de mörka stråna. Har varje strå band av olika färger, alltså är stråt randigt? I så fall är kissen svartsköldpaddstigré-vit harlekin. Är de mörka stråna helsvarta så är katten svartsköldpadd-vit harlekin.
Det kallas bruntigré-vit.
Men det beror lite på hur randiga du menar. Många svartsmokekatter ser randiga ut.
Här kommer exempel:
Eva-Jeanette är bruntigré-vit bicolor. Hon är vad man kan kalla kall bruntigré (inga varma nyanser). Hennes grundfärg är svart. Denna färg kallas på vissa kattraser svarttigré eftersom grundfärgen är svart, men på de flesta raser och huskatter säger man bruntigré.
Mamma Myran är bruntigré i varm nyans, eller svarttigré som man säger inom vissa raser.
Madison är svart. Solid svart, alltså omönstrad. Men i direkt solljus ser man ränder på ena sidan och spottar (prickar) på andra. Detta är spökmarkeringar som lyser igenom eftersom den svarta färgen inte är så "bra"/stark.
Tefflan är svartsmoke. Hon ser randig ut, men det är vad man kallar spökmarkeringar. Inget riktigt mönster alltså om man kollar genetiskt sett. Hon är solid svart (=helsvart) med vit underull. Detta kallas silver om katten är mönstrad, men smoke om katten är solid (omönstrad).
Trude är svartsilvertigré-vit bicolor. Hon är svart i grunden, men underullen är vit. Precis som smoke alltså, men hon är mönstrad (tigré) och kallas därmed svartsilvertigré istället för svartsmoke.
Ja, alla dessa katter har alltså svart som grundfärg med synliga ränder. Hur ser din katt ut som du undrar över? Jämför med bilderna jag länkat till.
Om katten är mönstrad eller inte avgörs lätt genom att titta på partiet kring munnen.
Är katten ljusare kring munnen så är den mönstrad, som Merva på denna bild. Det är dock inte alltid det är SÅ tydligt som på Merva.
Är färgen jämn, alltså inte ljusare där, så är katten solid (=omönstrad) som Piggelin på denna bild. Röda och smokefärgade katter är oftast svårast att avgöra mönster eller inte på eftersom de nästan alltid har spökmarkeringar som lyser igenom tydligt.
Jämför även dessa silver-katter: Tefflan som är svartsmoke (omönstrat silver) och Tintomara som är svartsilvertigré (mönstrat silver). Tefflan har inga ljusa partier kring munnen.
Alldeles för liten bild ju!
Men jag gissar på svartsköldpaddsilvertigré, eller möjligen blåsköldpaddsilvertigré.
Okej, då såg jag fel då. Då är han rödtigré-vit harlekin som jag skrev först då.
Den blå katten är solid blå. Det betyder att den är omönstrat blå = bara blå helt enkelt.
Men man säger inte att katten är "mönstrad eller omönstrad", utan man säger "mönstrad eller solid" om man pratar om den saken. Så "solid" är inte en färg utan det man säger om en icke mönstrad katt. Själva färgen heter bara blå.
De ringar han har på svansen är spökmarkeringar (även kallat spökmönster), alltså ett slags mönster som "inte finns". Lite svårt att förklara. Det har med genetiken att göra. Dessa spökmarkeringar är vanliga blå blå katter framförallt på svansen. Röda katter har nästan alltid spökmarkeringar. Jag har inte träffat en enda huskatt som är solid röd utan spökmarkeringar, och jag har nog träffat en 50 stycken iaf. Likaså med svartsmokefärgade katter, de har också nästan alltid spökmarkeringar.
Exempel tillhörande det jag skrev ovan:
Tassel är en solid blå-vit katt. Man kan se ringarna på svansen och svaga ränder på sidan. Dessa är spökmarkeringar.
Linlugg är en blåmönstrad katt. Är lite oense med mig själv om hon är tigré eller spotted. Detta är hennes otydliga sida, andra sidan är mer spottad.
På Linlugg ser man det ljusare vid munnen och runt ögonen. Tassel är visserligen vit i ansiktet, men man ser runt ögonen att han inte har de där ljusa ringarna, och heller inte de andra nyansskiftningarna i resten av ansiktet som hos en mönstrad blå katt.
Röda katter däremot är svårare för de har dessa färgskiftningar (mönster i ansiktet) ändå, trots att de är solida. Man får då helt enkelt titta enbart runt munnen. Svårast är det om katten är vit över norpartiet.