Anonym skrev 2012-03-05 18:42:38 följande:
Jag hade ett par som jag umgicks med, men vi stod inte varandra särskilt nära, och efter grundskolan "växte" vi ifrån varandra. En av dem umgicks jag med även några år efter grundskolan, men jag insåg efter ett tag att hon antagligen bara hade mig som vän för att må bättre själv. Hon gjorde en hel del saker som var väldigt sårande.
Vi gick ut nian för över 20 år sedan.
Vill du inte ens träffa de?
Jag är också iofs påverkad av den mobbing jag utsattes för i mellanstadiet (av de jag gick i högstadiet med). Har lite svårt för relationer till de jag blir vän med (vem skulle kunna tycka om mig typ)
Men Ts, det är mer än 20 år sen ni gick ut. Tror du inte att människorna som gjorde dig illa har förändrat på de åren? Har du aldrig funderat över varför de var som de var? Var de lyckliga och mådde bra tror du?
Därmed inte sagt att du ska gå på återträffen men det känns lite som om du låter denna mobbing vara en för stor del av ditt liv. Eller så är det bara jag som tolkar det så utifrån min egna situation.