Inlägg från: Blöjor111111 |Visa alla inlägg
  • Blöjor111111

    Vi som går ner i vikt med shapeup!

    romlen skrev 2012-05-23 18:03:52 följande:

    Jag tycker verkligen att det här är en SUVERÄNT bra peppartråd!

    Tänkte bara fråga om Runkeepers kaloriberäkningar som man förbrukar verkligen stämmer? Tycker att den räknar med så mycket kalorier jämfört med tex om du skriver på Shapeup att du promenerar 15 minuter?


    Jag tittar endast på kaloriförbrukning som Runkeeper anger, sedan anpassar jag det till ShapeUp så att kalorierna stämmer överens ibland får jag använda 1 minut åt gången för att få samma kalorivärde.
    Till exempel så promenerade jag idag med barnvagnen 4,61 km på 1h och 3min, fick stanna lite då och då en kort stund för att bebisen började gråta. Runkeeper anger att jag har förbränt 283 kcal, överförde det till ShapeUp genom att välja "Gång, snabb" 52 min vilket motsvarar 284 kcal. Så har jag gjort.
    Girle skrev 2012-05-23 16:03:22 följande:
    Blöjor: spontant tycker jag din matdag ser bra ut, men lunchen kanske inte är lite snål, nu har du ju ganska mkt att äta upp med amningskcal så satsa på mer fett och protein som mättar. Kanske något rejälare mellis på em? Jag brukar äta en smörgås med mkt pålägg (inte ost då, helt galet mkt kcal, men tex 3 skivor skinka o en skiva ost plus massor av grönt). Eller yoghurt naturell o bär/müsli.

    Bdknapp: jag läste en jättebra artikel i senaste wellness (aftonbladets hälsotidning) om hur man fixar till sitt onda löparknä (det var bild på bra övningar). Kanske något att titta på.

    Jag är så nervös inför imorgon. Vill så gärna gå i mål! Har ju bara ynka 3 hg kvar.
    Ok ska försöka äta bättre lunchSkrattande. Wow vad bra jobbat 3 hg kvarSkrattande Du är så duktig!
  • Blöjor111111
    romlen skrev 2012-05-23 18:41:38 följande:
    Ok! Tack!

    Tycker bara att man förbränner så mycket kalorier med runkeeper fast det är ju jättebra om det stämmer
    RunKeeper räknar ju medelhastigheten också genom att följa dig via GPS, vilket ger svar på kaloriförbränning.
  • Blöjor111111
    Femininum skrev 2012-05-23 18:22:31 följande:
    Blöjor:
    Är du säker på att du kommer upp till 1900 kcal på det där? Jag tycker att det känns lite och jag får äta betydligt mindre än du. Jag är själv ganska noga med mellanmålen eftersom det är då jag krisar. Sen äter jag inte kött (men fisk, ägg och mjölkprodukter) så har inget grepp om hur mycket det innehåller.

    En typisk dag för mig ser ut ungefär såhär och ger ca 1300 kcal:

    Frukost
    Lätt A-fil
    Fiberhavreringar (Frebaco)
    Kiwi
    Lättmjölk, 1 glas

    Mellanmål
    Valnötter (10g)
    Cashewnötter (10g)
    Jordgubbar
    Lättmjölk, 1 glas

    Lunch
    Pitabröd (innehöll sjukt mycket så rekomenderar inte just det)
    Quornfilé
    Grönsaker
    Lite turkisk yoghurt

    Middag
    Lax (ca 120g)
    Potatis
    Smaksatt lätt creme fraiche (2 msk)
    Grönsallad

    Här slarvade jag lite med mellanmålen men var kanske inte speciellt hungrig den dagen. Annars äter jag gärna kesella som jag lagt över i en burk och hällt på lite frusna hallon. Funkar bra att ta med sig och lätt att gojsa ihop när hallonen tinat. Tar ca 100g kesella och 50g hallon. Annars tipsar jag om att äta mer grövre grönsaker. Vitkål, morötter osv. Jag orkar ofta inte ens äta upp det som jag lagt på tallriken.
    Ja jag har oftast ca 200-300 kcal över men räknar varje dag 100-150 kcal som dolda kalorier, från kryddor, 1 kopp kaffe, kanske lite socker m.m. Morötter borde jag kanske äta lite mer av. Boven är kött, köttfärs, kyckling, korv som är väldigt kaloririka men jag älskar kött. Har minskat rejält nu med kaloriräkningen köttintag. Kunde äta förut mindre potatis med 2 stora fläskkotletter med lite fett så jag vet är boven i dramat med viktenSkämsSkrattande. Jag klarar inte av att äta mjölkprodukter endast lite ost ibland. Tål inte mjölkprotein i höga mängder. Ska köpa soja yoghurt snart igen, kunde inte äta det ett bra tag eftersom sonen fick ont i magen av soja, kanske får han fortfarande.

    Hur mycket (gram) potatis äter du?
  • Blöjor111111
    Girle skrev 2012-05-23 20:25:17 följande:
    Blöjor: tack tack. Men du, kyckling ( utan skinn) är magert, så det kan du äta med gott samvete.
    Skrattande Men skinn och brosk är det godasteSkrattande Hellre lite än ingetSolig
  • Blöjor111111
    bonsai skrev 2012-05-23 21:22:48 följande:
    Blöjor: byt ut mjukt bröd mot hårt så kan du äta fler, gröt har väl rätt mkt kalorier? Ät riktig lunch i stället för smörgåsar o sånt, håll det till ett mellis.
    En bra tanke! Ska byta ut frukost brödet mot knäckebröd. Nej gröt 1 portion fiberberikad havregryn innehåller endast 65 kcal per portion. Mättande och hälsosam med sina fibrer.
    Sommarnatt10 skrev 2012-05-23 22:21:12 följande:
    Jag översätter oxå runkeeper till Shape up. Den tar ju hänsyns till fler saker än vad Shape up gör...

    Har en liten fundering. Hur hade ni gjort!!! Ska på bröllop på lördag o kommer ju antagligen inte klara kalorigränsen den dagen. (lite ångest över det) kan ju inte föra in i Shapeup heller, får ju gissa o försöka minnas i efterhand... Ska försöka trycka in en långpromenad på morgonen, men det är inte säkert att det hinns med. Hade ni struntat helt i den dagen el hur bör jag tänka???
    Jag hade nog unnat mig det jag ville äta där. Det är sällan man går på bröllop eller fest och en dag man strider över den tillåtna kaloriintaget tror jag inte gör något. Försök att gå/träna mer nästa dag. En dag har inte så stor påverkan på helheten tror jag. Någon gång får man unna sig gott men gå inte överstyr i alla fall.Skrattande Istället för 2000 kcal så äter du 3000 kcal, det blir för mycket att ta igen. Ta en liten bit tårtaSkrattande Då skulle jag föra in som egna kalorier ungefär det som jag åt på bröllopet.
    Femininum skrev 2012-05-23 22:39:13 följande:
    Det var ungefär 100g den här gången, tre små. Var tråkigt att du inte kan äta mjölkprodukter, men tur att det finns annat. Glad Trots alla veganer i min omgivning så har jag inte så bra koll på soja-, havre- och risprodukterna.

    Jag tvingade sambon att fota mig någon gång i höstas, innan jag började min viktnedgång då. Naken och från alla vinklar. Kollade på dem några veckor senare och slogs mest av hur olycklig jag såg ut då. Nu vet jag inte riktigt vilken dator de finns på men när jag gått ner lite till ska jag nog rita fram dem och jämföra.

    Jag hade struntat i det. Att fylla i, alltså. Kanske hade jag bara försökt ta lite av allt (om det är buffé). Eller riktat in mig på de stora bovarna och aktat mig för dem - typ alkohol och tårta och så. Och helt enkelt acceptera att viktnedgången stannar av lite.
    Ok, ska minska också potatis intaget något och äta istället 250 gram grönsaker och 100 g potatis. Mer grönsaker mindre kalorierSkrattande
  • Blöjor111111

    Har upptäckt ett fel i programmet. När man väljer köttfärs,nötfärs eller dylikt ger den väldigt höga värden för 100g vilket inte stämmer om man tittar på livsmedelsverkets hemsida om kalorier i kött/nöt/blandfärs. Solig

  • Blöjor111111

    Nu är middagen avklarad och jag åt 115 g potatis, 150 g köttfärslimpa och 250 gram sommargrönsaker+ grönsallad sammanlagt 447 kcal. Åt väldigt sakta och blev väldigt mätt. Skrattande
    Åt äpple som mellis.

  • Blöjor111111
    bonsai skrev 2012-05-27 19:48:34 följande:
    Herregud! Den här helgen har nog inte varit bra matmässigt:) men nya tag i morgon! Födelsedagar o morsdag fred till sönd.. Får se om man törs väga sig på onsdag eller om jag väntar till fredag:)
    Samma här. Blev en bit 50 g prinsesstårta igår, 4 glas vitvin, majs snacks (väldigt lite). Idag har jag inte ätit så mycket dålig mat men har unnat mig under dagen flera skålar (2 till lunch+2 till middag+ 1 på kvällen) med hemgjord linssoppa, köttfri.  Älskar linssoppa. Imorgon äter jag det också hela dagenSkrattande. Idag blev det bara en kort promenad eftersom 4 glas vin gav mig baksmälla och har varit allmänt seg idag.
    Jag väger mig på fredagGlad
  • Blöjor111111

    Grattis till examen och ni andra kämpa på Skrattande. Vikten kommer att ge sig tillslutSolig

    Idag var det vägdag och jag gillade det jag sågSkrattande, 71.3 kgSkrattandeSkrattandeSkrattande, -4 kg på 4 veckor. Tufft har det varit med väldigt långa promenader men det är värt detSkrattande!!

  • Blöjor111111
    Sommarnatt10 skrev 2012-06-02 14:56:51 följande:
    Nu har jag kört 30 min intervall på mammas löpband *stolt* men någon som vet nått om kalorimätaren på de där. När jag var klar stod det typ 89 kal. Låter jätte lite i mina öron.... Jag som tänkte att jag förbränt en hel del nu :(
    Väldigt lite. Men välj på ShapeUp löpning eller något sånt om du sprang, tog du en promenad kan inte detta stämma heller. 89 kcal förbränner jag om jag går ute 1,2 km på ca 12 minuter (runkeeper). Svettades du? Runkeeper går att lita på, annars skulle jag nog inte gå ner i vikt om denna skulle visa felSkrattande

    Jag var på bio och åt ca 150 g popkornSkäms (äter sällan) men hade efter middagen över rejält med kalorier, så jag överstiger nog inte men gör jag det så oftast en liten överstigning gör inte så mycket. Körde 30 min spinning idag. Förbrände på 6 min hela 58 kcal Skrattande.
Svar på tråden Vi som går ner i vikt med shapeup!