Flytta till Varberg med barn??
Vad tycker ni som bor där? Skulle verkligen uppskatta om ni ville dela med er av er åsikt! Min son är 6 år till hösten och det viktigaste av allt är naturligtvis att det finns bra möjligheter för honom att "komma in" i samhället. Finns det fotboll för knattar? Han spelar det idag och tycker att det är himla roligt. Om inte fotboll, vilka sporter hägrar mest i just Varberg? Och när barnen blir lite äldre, sysselsättningar och vilken ungdomskultur råder?
Vilka områden är tryggast och mest barnvänliga? Vi kommer att börja med att söka oss mot hyresrätter om det skulle bli aktuellt med flytt. Åtminstone under ett tag tills man vet hur allt funkar.
Varberg av den anledning att jag är uppvuxen 20 mil längre ner längs kusten men barnets pappa finns 10 mil åt andra hållet, så det är kanske mitt försök (bara en tanke än så länge) att försöka bygga upp någonting utan för långa avstånd åt ngt håll då jag givetvis är mån om att han har en bra relation till sin pappa.
Vore hemskt tacksam över att få höra vad ni som bor där tycker!