varför får boföräldern pengar för barnet när de INTE har barnet ???
SupersurasunkSara skrev 2012-03-27 07:37:33 följande:
Det handlar inte om nyttan, det handlar om vad som är rätt enligt lag. Underhållet är alldeles för lågt och det är så orättvist utformat att uf kan få underhållsskyldigheten inkomstbaserad, det kan inte bf. Bf får som sagt stå för allt annat som kostar. Och ja man kan välja VAD det får kosta, i vissa fall. Jag KAN inte låta mina barn dela rum pga en har ett funktionshinder och att jag sover i vardagsrummet är lika omöjligt då den med funktionshindret, pga det, inte somnar förrän mycket sent = jag kan inte sova. Om den som är uppe mycket sent får sova i vardagsrummet blir denne väckt när vi andra måste gå upp = för lite sömn som ändå inte gör att hon somnar tidigare. Maten den kostar, har man inte bil (vilket jag också måste ha pga funktionshindret, men jag får inte bilbidrag eftersom min dotter inte är aggressiv mot utomstående, hon 'bara' riskerar att själv åka på stryk, men det räknas inte) men som sagt har man inte bil så måste man handla i de affärer man kan ta sig till gåendes, cyklandes eller med kommunala medel. = det går inte att handla det billigaste jämt.
Se nedan så ser du en uträkning på hur fördelningen bf/uf ser ut på ett ungefär för ett fall dr paret skildes när barnet var 2 år.
Mellan 0-18 år så kostar ett barn (enl Swedbank minus alla 'konstigheter' som tex ny bil för 918 000) 906 486 kr
Om man räknar med att de flesta håller ihop iaf i två år så blir summan: 805 765 kr för 16 år.
Barnbidrag/studiebidrag är redan bortdraget från summan.
Summan som är kvar är alltså det som föräldrarna får bekosta ur egen ficka.
Uf betalar alltså 244 416 kr under dessa 16 år förutsatt att han/hon inte köper något extra. Givetvis betalar han/hon mat och förbrukningsartiklar de dagar barnet är hos uf. Så lite mer blir det ju om uf har barnet då och då.
Bf betalar alltså resterande 716 236 kr för 16 år.
Självklart kan Bf välja att bo i en tvåa och låta barnet få eget rum, men barnets kostnad för eget rum beräknas till ca 900 kr/mån och finns redan med i uträkningen ovan.
Visst tycker jag att det borde vara annorlunda, jag tycker tex att minimumsumman på 1273 kr ska användas i undantagsfall, som det var tänkt från början och att barnets kostnad/behov ska räknas ut och så ska fördelningen göras på båda föräldrarna utefter deras inkomst, MEN då blir det så att uf ska betala själv till bf vilket i alldeles för många fall (mitt tex) gör att bf får tjata sig blå efter pengarna, aldrig kan slappna av och veta hur inkomsten kommer att se ut månad för månad etc. Detta gör att många bf (däribland jag) inte orkar ta det utan nöjer sig med 1273 kr per barn och månad istället. Detta medför dock at det omprövas med jämna mellanrum då barnets behov kan öka/minska och föräldrarnas betalningsförmåga kan öka/minska ganska mycket på relativt kort tid.
(Om jag tar mig själv hade en riktig uträkning gjort att jag hade fått 1375 kr totalt för ena barnet och 3585 kr för det med funktionshinder under en ganska lång period då pappan inte hade några direkta utgifter och jag då inte hade ett så välbetalt jobb, ganska stor skillnad. Men tom FK rekommenderade, efter att ha haft kontakt med pappan, att jag skulle ta det via dem istället för att vara säker få att få någonting iaf.)
Om man istället gjorde så att pengarna dras direkt från lön, eller bidraget eller vad nu uf har för inkomst så slapp man det momentet och fler barn skulle få en bättre levnadsstandard. Och den som tjänar mest betalar mest för sitt barn.
Nu kommer säkert en del att protestera och mena på att en lat bf som inte vill jobba kan alltså leva på uf och ja, det kan bli ett problem om skillnaden i inkomst är stor. Hur man ska komma undan det vete tusan, men systemet bygger ju på att folk vill försörja sig själva och sina barn och inte sitta på arslet och snylta, fakta visar dock att en stor del av befolkningen vill just det, sitta på arslet och snylta. (Och nu pratar jag inte om de som tvingas ha försörjningsstöd för sin överlevnad när de jobbar som fasen på att få ett jobb.)
Du har möjlighet att ställa för underhåll, 3 år retroaktivt. Får du igenom en höjning som han inte håller har du all chans i världen att lämna ärendet hos Kfm.