• vännen

    Ni med prematurer; berätta era historier!

    Jag har två,prematurer. Den ena född runt v 33. Mådde prima både då o nu. Den andra föddes lite tidigare, förlossningen satte igång v 28. Vi hade en ok neotid, men tiden efter var tuff. Mådde som förväntat för veckan men fick en typ av syrebristskada nån gång under första levnadsveckorna o har idag en cpskada som påverkar motoriken.

  • vännen
    Carowlin skrev 2012-05-09 11:22:31 följande:
    Vi fick komma hem från Neo när hon var i v.35 och redan dagen efter struntade vi i alla regler och tog med henne till stan och in i affärer då vi sett varannat barn åka hem och komma tillbaka för att de isolerats för mycket och inte kommit i kontakt med riktiga världen utan allt var för sterilt. Vi slutade med hansprit när vi fick familjerum på Neo redan för att förbereda henne för bakterier som finns ute i världen. 
    Gratulerar till en fin dotter. Och skönt att hon inte åkt på några infektioner. Tyvärr kan man inte vänja spädbarn vid bakterier. De bygger inget eget immunförsvar så tidigt så det är helt meningslöst att försöka "utsätta" dem för att de ska vänja sig. De kan man göra ett par år senare.

    Nu har det gått bra ändå för er, men att extremprematurer kommer tillbaka till neo för att de fått en infektion beror INTE på att de hållts "sterila" (vilket i sig nästan är en omöjlighet att göra hemma). Antagligen har deras föräldrar dragit med sig något från affären, jobbet eller vänner. Och för en liten ept-bebis kan det ofta räcka för att det ska bli jobbigt eftersom lungorna ofta är påverkade. 
  • vännen

    UVI = urinvägsinfekton Knapp = knapp på magen där maten kommer in jag blir lite rädd när jag läser dina inlägg, du verkar helt aningslös. Ta bort andningslarm på eget bevåg, du tror att du kan " vänja" en EPT-bebis vid bakterier, du ger en en månad gammal bebis mat ? Det är ett extremt ömtåligt liv du fött ut !!

  • vännen

    Tack för medhållet, började tro att jag var övernojig men då är vi tre i alla fall !!

  • vännen
    Carowlin skrev 2012-06-28 16:32:17 följande:
    Inte konstigt att barn blir sjuka när man gör dem sjuka. Det sa även sköterskorna på Neo innan vi åkte hem. Därför blev även i princip alla barn förkylda innan vi åkte hem, för att allt var så sterilt på sjukan. Vi har inte behövt annat än sunt förnuft (ingen nyfödd ska man ju utsätta för mycket folk eller sjuka i början och det gjorde vi inte heller med dottern när vi kom hem).

    Du har ju inte förstått någonting. Du blir inte sjuk för att omgivningen är steril, du kan inte vänja en ept vid bakterier och virus. Att barn blir förkylda på neonatal beror på att personal eller föräldrar smittar dem med virus eller bakterier.
  • vännen
    Carowlin skrev 2012-07-06 10:44:42 följande:
    Vi har inte bråttom. Hon är 4 månader och vad gäller mat osv så får vi behandla henne därefter. Fullgångna bebisar är lika omogna i tarmarna  när de föds och de får också  prova på puréer vid 4 månaders ålder.

    Det stämmer att fullgångna bebisar också har omogna tarmar när de föds, men de är i alla fall färdigutvecklade vilket inte tarmarna på ett barn fött i v 25 är, mirakelbebis eller inte... kräkningar hos prematura är väldigt mkt vanligare än hos fullgångna eftersom deras magmunnar, magsäckar och tarmar inte är klara än. Inte så konstigt när man tänker efter, även om kräkningar givetvis förekommer även hos fullgångna bebisar.
Svar på tråden Ni med prematurer; berätta era historier!