• Pepsi

    Pregotime-start...Utbyte av tankar och erfarenheter... :)

    Hej!

    Nu har jag och min sambo gått igenom alla undersökningar som behövs göras för att få börjar med Provera och Pregotime!
    Känns både spännande och skrämmande.
    Det är ju nu det är allvar, förut var det mer blir det så blir det... Men nu har man ju verkligen chansen och bli gravid..

    Med denna tråden hoppas jag att vi kan dela lite erfarenheter och tankar kring just den här behandlingen.

    Har lite frågor som rör sig i huvudet på mig just nu.. :)

    *Finns det någon som möjligen tänkt och börja med detta kring 1:a Maj? Och kanske vill följas åt?
    *Någon som har haft denna behandligen och isåfall hur lång tid tog det för er innan ni blev gravida?
    *Fick ni ägglossning på första försöket?

    Mycket frågor i huvudet just nu.

    En sak till, på nått sätt kan jag känna att det blir en liten press på en, att det inte känns så spontant längre...Har ni känt likadant och hur gjorde ni för att få bort/mildra den känslan?
    Är lite rädd att det ska bli för mycket press den beräknade ägglossningsdagen ( Om det nu blir något) och det bara blir konstigt..Hoppas ni förstår vad jag menar. :)


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-10 16:22
    Emmie02: Försökt i snart två år, men nyligen startat utredning, inga barn sedan innan. Ätit min andra pergo tablett idag enkeldos, VUL den 16/5 för att se om de vuxit till sig ett eller flera fina ägg :) BIM: förhoppningsvis kring slutet på denna månad :)

    Choklaa: Försökt sedan februari, fick provera i januari som togs under tre månader för att få regelbunden mens efter att den uteblivit en längre tid. Tog första pergo-kurens sista tablet 3/5. VUL 7/5 visade att det fanns ett fint ägg som skulle lossna inom kort. Beräknad BIM förhoppningsvis runt 25/5 :)

    Jojolita: Försökt sedan mars 2011. Inga barn sedan innan. Har ("mild") PCO och uteblivna menstruationer. Nekad hjälp av Landstinget, men får hjälp via privat gyn sedan 20/4 2012. Tar sista pillret i första pergokuren 11/5. Hoppas på omslag till ÄL nästa vecka, inget VUL inplanerat. BIM blir troligtvis mellan 28/5-4/6.

    Szandra: Försökt sedan Augusti 2010. Blev gravid dec 2010 som slutade i ett MA besked feb 2011. Efter det har min mens ballat ur helt och nu har vi äntligen fått hjälp efter uteblivern mens sen november 2011. Efter hormonprover har jag tydligen pco hormon värden men inte "pco äggstockar". Jag fick min mens efter en provera kur 8/5 så nu är det pergo start 12/5 och vul 18/5...Bim förhoppningsvis i början på nästa månad!

    Masken: Slutade med p-piller Januari 2011, endast en spontan mens i augusti 2011. Fick Provera i 4 månader i november för att få igång mensen, fick mens av proveran men inte utan. Sambon har lämnat spermaprov som såg bra ut. Provera och pergotime igen i april/maj 2012. VUL visade ingen överstimulering, inte heller någon perfekt mogen äggblåsa. Ev. ägglossning 15-16/5. Egen uträknad BIM i slutet av maj.

    Nicholeski: 24 år och har försökt intensivt sedan 2011. Innan dess inte ätit p-piller på 4 år. Konstaterad "mild PCO". Fick min första enkelkur pergotime i mars vilket resulterade i en lyckad ÄL, dock ingen graviditet. Ostimulerad i april och ännu en lyckad ÄL utan graviditet. Avslutade min andra enkelkur pergo igår och imorgon skall jag på VUL.

    Pepsi: 25 och vi har inte försökt så länge, drygt ett år. Men pga av min PCO fick vi hjälp direkt. Är inne på dag 3 på min första enkel kur av pergotime. Är mycket spänd på om det ger något resultat.
    Ska på VUL den 16/5.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-11 17:01
    Lillaregnbågsbebis: Har på grund av oregelbundna menstruationer nu börjat med Pergotime. Efter första kuren (enkeldos) ägglossade jag perfekt! Har för tillfället avslutat min andra kur och väntar på bim 16/5.

    Renrot: Har försökt sens aug-sept 2011 med ett litet syskon. Men eftersom ingen ägglossning sker och mensen är extremt strulig med täta och långa blödningar på 14-30 dagar så sökte jag hjälp. Tagit första pergotime kuren och har förhoppningsvis BIM nån gång i slutet på maj månad. Annars blir det dubbel kur med pergo till nästa månad.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-07-24 17:16
    Vi är några som lyckats plussa och vi hoppas och håller tummarna för att fler gör oss sällskap snart, till nästa tråd...Så Gravidsnacket kan vi ta där inne =)

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m70568448.html
  • Svar på tråden Pregotime-start...Utbyte av tankar och erfarenheter... :)
  • Pepsi
    Gelicapelica skrev 2012-12-27 21:44:58 följande:
    Hur går det för dig Pepsi?

    Inget vidare :( Verken plus eller mens. Ska se om jag hinner ringa gyn imorgonbitti, efter jobbet.
  • Pepsi

    Är så himla arg på mig själv!
    Skulle bara vila ögonen när jag kom hem från jobbet igår och så skulle jag ringa gyn.
    Somnade självklart och missade telefontiden.
    Får vänta till onsdag nu...
    Men vad kan ha hänt? Kan äggblåsan spruckit och då mensen uteblivit?
    Aja..tankarna snurrar som vanligt!

  • snosan
    Pepsi skrev 2012-12-29 12:53:21 följande:
    Är så himla arg på mig själv!
    Skulle bara vila ögonen när jag kom hem från jobbet igår och så skulle jag ringa gyn.
    Somnade självklart och missade telefontiden.
    Får vänta till onsdag nu...
    Men vad kan ha hänt? Kan äggblåsan spruckit och då mensen uteblivit?
    Aja..tankarna snurrar som vanligt!
    Jag tycker det låter jättekonstigt! Har man haft ägglossning så kommer ju antingen mensen eller ett plus..
    Hoppas att du får ett plus snart iaf! :) 
  • Pepsi
    snosan skrev 2012-12-29 13:38:57 följande:
    Jag tycker det låter jättekonstigt! Har man haft ägglossning så kommer ju antingen mensen eller ett plus..
    Hoppas att du får ett plus snart iaf! :) 
    Jag vet inte, kanske inte hade ägglossning, men utslag på stickan och ont i rygg och mage...Är lite smått förvirrad..och trött på kroppen!
  • Pepsi
    Gelicapelica skrev 2012-12-29 15:55:20 följande:
    Usch va jobbigt Pepsi! Hoppas att du kan få ordning på det snart!!
    Tack! Det hoppas jag oxå :P
  • snosan
    LängtansBlåaBlomma skrev 2012-12-27 21:39:10 följande:
    Ja :) slutade med p pillren i sept och har inte fått mens sen dess, så det fanns inget att vänta på tyckte gyn.
    vilken tur du hade, jag fick vänta mycket längre ... jag slutade med piller i maj och fick mens i feb och då startade vi utredningen, så var glad att det går så snabbt :D
  • LängtansBlåaBlomma
    snosan skrev 2012-12-29 21:36:19 följande:
    vilken tur du hade, jag fick vänta mycket längre ... jag slutade med piller i maj och fick mens i feb och då startade vi utredningen, så var glad att det går så snabbt :D
    Sökte du inte hjälp tidigare när du inte fått mens på några månader? Jag är rädd för att få cellförändringar om jag inte blöder på minst 4 månader.
  • LängtansBlåaBlomma

    Jag har en fråga.
    Jag ska till gyn på VUL fyra dagar efter sista Pergotime-tabletten. Då ska vi se hur kroppen reagerar på dosen. Jag kan ju bli överstimulerad, eller så händer ingenting. Min sambo vill därför inte att vi har sex innan jag varit till gyn och kontrollerat, men jag är rädd att vi kanske missar ÄL då? Är det möjligt eller är det som han vill, klokast att vänta och se? Jag vill inte slösa bort en kur, samtidigt som jag också förstår vikten av att få gyns godkännande först.
    Hade ni sex före eller bara efter VUL (ni som gjort VUL efter Pergotime)?


Svar på tråden Pregotime-start...Utbyte av tankar och erfarenheter... :)