dumpster diving
Någon runt västerås som kan tänka sig att dyka med mig?? :)
Någon runt västerås som kan tänka sig att dyka med mig?? :)
Jag dök första gången samma kväll som jag skrivit här i tråden första gången! I en Rusta-container hittade jag massa kul! Flera fina badlakan med såntdär design-motiv, ett par mjukisbyxor till mig, ett linne, ett par strumpor, ett smycke, ett bodylotion och en neccicär(Stavning?), samt en mössa, en stickad lång halsduk och en fin duk också!
I en netto-container hittade jag pastrami, flera olika bröd, massa jäst med utgångsdatum 10 dagar fram i tiden, samt lite annat smått.
Någon måste varit före mig, för båda containrarna stod vidöppna när jag kom, plus att någon tycks ha försökt "förstöra" både mat och andra varor hos både Rusta och Netto genom att hälla schampoo över artiklarna i Rusta containern och juice i Netto-containern.
Men det gick bra att ta saker i alla fall:)
Vet inte riktigt när jag ska ut igen, det är ju svårare nu när det är så varmt på dagarna. Men till Rusta-containern kan jag nog åka igen snart.