Ellaria skrev 2012-04-24 11:44:22 följande:
Haha, va? Menar du att ett djur inte kan döda ett annat djur? Eller stjäla från varandra?
Jisses, det här verkar oerhört svårt att förstå.
Jag ska en sista gång försöka förklara. Ett djur kan givetvis döda ett annat djur - men inte mörda. Ett djur kan ta något som ett annat djur håller i - men inte stjäla (man kan ju dessutom undra om djur kan "äga" någonting, det är i så fall en rent mänsklig konstruktion). Ett djur kan para sig - men kan inte våldta.
Mord, stöld och våldtäkt är exempel på handlingar som kräver en bedömning av vad förövaren avsåg och förstod. De handlingarna kan därför endast begås av en människa som har ett medvetande. Även bland människor måste man göra en subjektiv bedömning - det är inte mord om en tågförare av en olyckshändelse kör på någon på spåret och det är inte stöld om en bebis tar en annan bebis skallra.
(De kräver dessutom att offret är en människa. Är "brottsoffret" ett djur kan det varken vara mord, stöld eller våldtäkt.)
Det verkar i och för sig som detta att låtsas att djur är människor med mänskligt medvetande och förstånd hjälper zoofilen. Då kan man ju förklara att man har ett kärleksförhållande med ett djur eller att djuret "vill" olika saker.