• ToK

    1 åring som gör djurläten, vilka är lättast?

    Vi tittar mycket på djur med vår dottern som blir 14 månader idag och vi pratar mycket om hur olika djur låter. Hon ÄLSKAR djur. Vi pekar i böcker med djur och härmar och sådär, och nu kan hon några stycken (hund, katt, anka, fisk, tupp, ko, dinosaurie och uggla)..

    Men nu vet jag inte riktigt vilka djur vi kan träna på längre, det är så svårt! Gris känns jättesvår, får känns också lite svårt.. Sen tar väl idéerna slut.

    Vilka djurläten kunde era 1åringar och vilka är lätta att säga? :) Tips tack! Och med "säga" menar jag såklart inte "uttala perfekt", utan snarare att de gör samma ljud ljud varje gång man frågar vad djuret säger, även om det bara är en själv som förstår, haha :)

    (Finns en video i bloggen från i morse när hon gör lite djurljud, även om man inte hör superbra kanske http://hejtina.blogg.se/2012/april/minna-14-manader-gor-djurlaten.html#comment)   


  • Svar på tråden 1 åring som gör djurläten, vilka är lättast?
  • ToK
    Paisley skrev 2012-04-22 14:24:53 följande:

    Hur i hela världen låter en fisk och en dinosaurie? :D


    De här borde vara ganska lätta:


    Lamm (bää)
    Häst (ii hihi)
    Kråka (kra kra)


    Fisken säger "blubbblubb" och dinosaurien säger "raaaw", typ .. :)

    Tack för tipsen!! Hästen har vi ju tränat lite på, den glömde jag :) Får gå och fråga henne och se om hon minns den. Kråka har jag aldrig ens tänkt på, jättebra ju! Dom ser vi ju flera gånger om dagen också så det tycker hon säkert är jättekul :) 
  • ToK
    Natulcien: Haha, att grisen säger samma som lejonet var otippat!! Vi kanske ska träna lite på lejon och björn då, det lär väl bli samma som dinosauren kan jag tänka mig :)
Svar på tråden 1 åring som gör djurläten, vilka är lättast?