Inlägg från: Bulusu |Visa alla inlägg
  • Bulusu

    Varför är flickor bättre i skolan än pojkar?

    asta66 skrev 2012-05-02 17:36:49 följande:
    Att pojkar lyckas sämre i skolan är nog inte enbart skolans fel. Pojkar får mer lärartid och resurser. Så det kanske kan bero lite på dem själva. För som tidigare inlägg så lyckas akademikerpojkar lika bra. Det kan ju vara föräldrarnas inställning som smittar.
    Det är  dock inte sant att påstå att akademikerpojkar lyckas lika bra. I själva verket lyckas de klart sämre än flickor från samma bakgrund.  

    Se exempelvis:

    http://www.dn.se/debatt/kon-viktigare-an-klass-for-prestationen-i-skolan
    http://www.skolverket.se/polopoly_fs/1.53615!Menu/article/attachment/webb%2520inlagan.pdf

    Visserligen får pojkar mer taltid med lärarna, med till skillnad från flickorna som får uppmuntringar och höga förväntningar, får pojkarna förmaningar och låga förväntningar.

    Det är skolan som ansvarar för att barnen får den utbildning de är berättigade till. Detta gäller i synnerhet eftersom många föräldrar inta vill (ex. prioriterar spriten framför barnen) eller kan (ex. analfabeter från Afghanistan eller Somalia) hjälpa sina barn med läxläsning etc. Det finns exempel på skolor med pojkar som lyckas bra, men de utgör tyvärr undantag. 

    Det främsta skälen till att skolan generellt har så låg kvalitet är att lärarna saknar tillräcklig ämneskompetens och pedagogisk kompetens, i kombination med inkompetent skolledning och bristande uppföljning med extra resurser till elever med särskilda behov. 

    För dem som är intresserade är finns en intressant statlig utredning om ämnet

    http://www.riksdagen.se/sv/Dokument-Lagar/Utredningar/Statens-offentliga-utredningar/Resultatuppfoljning-laskvalit_GYB397/ 
Svar på tråden Varför är flickor bättre i skolan än pojkar?