• Anonym (Olle)

    Min flickvän- sunket (inget för känsliga läsare)

    precis som det står i rubriken, känsliga bör ej läsa detta.
    och detta är ingen trolltråd, I wish it was, men det är ett problem i mitt förhållande!

    Sen jag och min flickvän sedan 2 år tillbaka blev sambos så har hon blivit ett riktigt sunk, hon tar inte alls handom sig själv eller lägenheten.
    Och nu menar jag inte att hon fiser och bajsar högt, det är naturligt.

    Hon tar inte handom det yttre, ligger mest i sängen hela dagarna med datorn.
    Luktar svett, hår under armarna och överallt, håret är fettigt och trassligt.
    Hon äter massa skräp , i sängen såklart så brevid sängen på bordet står det tallrikar, bestick och glas.

    Hon har gått upp i vikt men ligger bara i sängen.

    Hon snusar och det ligger säkert 30 använda prillor på bordet vid sängen.
    Hon är arbetslös och jag jobbar.

    Hon diskar aldrig, lagar aldrig mat, städar aldrig.

    Hon byter underkläder 3 gånger i månaden.

    Hon kan t.o.m byta mensskydd i sängen och slänga i papperskorgen.

    På toalettens papperskorg virar hon aldrig in mensskyddet, dom ligger öppet och det äcklar mig.

    En dag när jag städade hittade jag ett gult trosskydd i en underklädeslåda, som hon på något sätt när hon slängt in kläder fått dit.

    Det kan även ligga öppna snorpapper vid sängen osv.

    Hon går i fläckiga gamla kläder och sminkar sej inte så ofta mycket numera

    Jag vill inte lämna henne, som person är hon som den hon alltid varit men hur ska jag få ordning på detta ?
    pratar jag om det så storstädar hon lägenheten, håller ordning i en dag eller 2 men sen så är det samma röra.

    jag älskar henne som sagt men jag blir äcklad av allt detta.

    Hoppas att ingen ska skriva att jag är ett troll nu, för jag önskar att det vore så faktiskt i det här läget :( 

  • Svar på tråden Min flickvän- sunket (inget för känsliga läsare)
  • Jespis

    Hon kan inte må bra... Jag gissar på en depression, men hon behöver träffanågon som kan diagnostisera och hjälpa henne.

  • Myggan

    Prata med henne. Mer går de ju inte, vet du anledningen hon har blivit så? Sök hjälp till henne

  • astro

    Hur stor är förändringen? Har du någon bild av hur hon var innan, såg hennes rum ut som skit då också (eller städade någon annan det?) och hur mycket brydde hon sig om kläder, parfym etc?
    Det du beskriver låter så pass illa att det kanske kan röra sig om en klinisk depression eller i varje fall något åt det hållet. 


  • smurfelina76

    Som andra säger hon mår nog inte bra och skulle nog må bättre av att få prata med någon!

    Lycka till

  • Anonym (a)

    Men fy fan. Hon måste må utomordentligt dåligt som andra också skrivit. Om hon inte söker hjälp eller försöker komma ur sin livsstil så får väl du överväga att lämna. Det låter fan inte trevligt alls! 

  • Anonym (tråkigt)

    Ja det låter ju inte riktigt normalt och jag förstår att du äcklas av detta det skulle jag definitivt göra och det främjar ju inte sexlivet heller direkt..
    Jag gissar på att hon lider av depression och har hamnat i en ond cirkel och att hon faktiskt behöver någon hjälp utifrån för att bryta mönster.

    Hur tror du hon skulle reagera om du tog upp det lite försiktigt??

  • Anonym

    Tvinga henne till minst 45 min promenad VARJE dag (hjälper mot depression till en viss del). Följ gärna med henne ut.  Belöna henne med ex massage efter några promenader (gärna att hon värmer sig i ett varmt bad innan)....

  • Anonym (Olle)
    astro skrev 2012-04-28 20:01:21 följande:
    Hur stor är förändringen? Har du någon bild av hur hon var innan, såg hennes rum ut som skit då också (eller städade någon annan det?) och hur mycket brydde hon sig om kläder, parfym etc?
    Det du beskriver låter så pass illa att det kanske kan röra sig om en klinisk depression eller i varje fall något åt det hållet. 
    Hon hade det normalt städat, sminkade sig varje dag, var mycket fixerad vid sin yta
  • Anonym (Depp)

    Jag tror att din tjej är deprimerad. Hon är precis som jag när jag var det.

Svar på tråden Min flickvän- sunket (inget för känsliga läsare)