Inlägg från: BlommanFörDagen |Visa alla inlägg
  • BlommanFörDagen

    Att välja kattmat (torrfoder)

    Hej!
    Min kattflicka på 1 år äter idag Iams sterilized/light, då hon blivit steriliserad för några månader sedan.
    Först har jag haft Sanabelle (Tebas eget märke) till henne, och har nu börjat bland i Iams och mixa båda sorterna.
    Hon har blivit helt kass i magen.
    Måste jag gå tillbaka till Sanabelle fodret för att hon ska bli stabil igen, eller är det bara en övergång?
    Kanske så att hon inte tål Iams maten?

    Egentligen ville jag köpa Eukanuba (eller hur det stavas...), men så fick jag några påsar Iams som gratistest så därför gav jag henne det först.
    Vågar jag testa med Eukanuba nu istället för Iams, eller det blir ännu värre för henne i magen då?

    Jag vill ge katten ett bra torrfoder, men tycker det hela är en djungel.....Jag har hört gott om Eukanuba fodret så det är därför jag ville testa det.

  • Svar på tråden Att välja kattmat (torrfoder)
  • BlommanFörDagen

    Hej!

    Ok, jag har varit inne på Royal Canin också, men så har jag läst att det innehåller en del spannmål, och Eukanuba skulle då vara det bästa eftersom det innehåller mest kött enligt testet.

    Jag tror definitivt att det är fodret som ställt till det i magen på henne eftersom det var i samband med att jag började blanda de två sorterna som magen flippade. Annars blir det veterinärbesök om jag inte skulle få rätt med det.

  • BlommanFörDagen

    Hej igen!

    Tack för alla svar jag fått.
    Igår verkade katten lite bättre i magen, inte lika lös, och på fredag kommer provpåsen med Eukanuba fodret som jag tänkt testa.

    Jag köpte Bozita blötmat till henne igår för jag tänkte ge henne det också kombinerat med torrfodret.
    Men hon vägrade äta? Gick bara runt och sniffade och såg skeptisk ut. Till slut åt hon en bulle av det blöta men resten lämnades. Hon gick sen runt och jamade tills vi hällde upp torrfoder i skålen.

    Mjau på tetra ska jag också testa sen när hon blivit bra i magen igen. Får nu hoppas på att hon gillar Eukanuba som kommer på fredag.

Svar på tråden Att välja kattmat (torrfoder)