• woopie

    Låt inte era barn vara nakna i sommar!

    vimsan06 skrev 2012-05-13 06:58:19 följande:
    men fokusera istället på hur man gör sitt barn till en trygg självsäker individ som kan säga nej,som aldrig har hemligheter från föräldrarna och som inte kan manipuleras,groomas bakom din rygg. Visst är man som förälder livrädd för att nånting ska hända ens barn men då måste man ju också skaffa kunskap om det man är rädd för och det har du då uppenbarligen inte gjort. Du oroar dig för nånting som knappast skulle skada det lilla barnet,och din åtgärd sen,att sätta på barnet badkläder är ju ej heller något som skulle ta bort "problemet"..för du tror väl inte att en badtrosa/byxa gör att pedofilen slutar titta o drömma?

    Sen är det mycket större risk att pedofilen som kan skada henne är den hon kryper upp i knäet på o fikar med än den på avstånd då pedofilen som faktiskt förgriper sig på barnet i regel är en närstående.

    Det finns ett sätt att skydda sina barn och det är att se till att de inte blir offer. För pedofiler känner o vet vilken typ av barn som "går" att utnyttja. Många av de pedofiler som sitter dömda för hundratals övergrepp har ALDRIG fortsatt med barn som sagt NEJ eller JAG BERÄTTAR FÖR MAMMA eller JAG VILL INTE. Låter kanske enkelt men en del barn kan bli offer andra inte,det är du som förälder som avgör.

    Om vi nu inte talar om överfallsvåldtäkter som händer barn oberoende av personlighet,dessa är väldigt ovanliga som tur är men självklart går det att vidta åtgärder även för den risken,men man kan ju inte ha barnet i bärsjäl tills de är tio år. (dessvärre haha)

    /överlevde 



    Bra skrivet!!
    KOMMUNIKATION är a och o i ALLA förhållanden!!
  • woopie
    hallonfot skrev 2012-05-16 06:41:50 följande:
    Inskränkt? Ge dig! Jag lider av psykiska problem, det är lite värre än att bara vara inskränkt. Men vet du, jag ska låta min son vara naken på stranden i sommar, för det är ett led i min terapi. Förra sommaren glömde jag badbyxor till honom och sa att han då fick bada naken, men det ville han inte. Han har alltid haft badkläder när han badat och det är inget han reflekterar över.



    bra att du jobbar på det men allt som skrivs handlar inte bara om dig. Och du... Om din son vägrar att bada naken så är det något han lärt sig från dig...

    Om en pedofil skulle komma fram och meddela att "nu går jag och sätter mig därborta i busken och runkar meddans jag tittar på ditt nakenbadande barn" Då skulle jag ringa polisen och meddela mitt barn att det är fika/lunch eller dags att gå hem!
    KOMMUNIKATION är a och o i ALLA förhållanden!!
  • woopie

    Det är inte ens ok att fantisera om sex med barn under 15 år på en telefonsexlinje... De flesta linjer har en strikt 18års policy. Men ibland önskar jag att jag fick prata med dem... Bättre att de får utlopp för sina fantasier tillsammans med mig via telefon eller att ge sig på någon.... Tycker jag iallafall


    KOMMUNIKATION är a och o i ALLA förhållanden!!
  • woopie
    Border skrev 2012-05-16 15:49:20 följande:
    Kanske, samt från personalen från badhuset där vi oftast badar och man inte får vara naken

    Liite skillnad! INGEN badar naken i en simhall....
    KOMMUNIKATION är a och o i ALLA förhållanden!!
Svar på tråden Låt inte era barn vara nakna i sommar!