Inlägg från: Caaarroo |Visa alla inlägg
  • Caaarroo

    Låter ni andra mata?

    Bara jag och pappan fram till tre månaders ålder. Om någon frågade svarade jag bara nä det är jag och pappa som matar! Fick jag en följdfråga varför? Så sa jag bara jo men det är ganska självklart att vi matar! Det hade ju jag skött om jag kunnat amma.. Alla var fullt förstående utom en nära släkting! :S
    Ville bara tillägga att efter tre månader så var det typ mormor och morfar som fick mata nån gång när vi var där. Så vi sköter maten fortfarande! Sonen är 5,1/2 månad! :)

    Förstår inte grejen riktigt! Alltså med dom som frågar om dom får mata? Tycker att det borde vara ganska självklart!

  • Caaarroo

    Missolsson!
    Jag kan ju bara svara för mig själv! Men eftersom att jag inte kunde amma, och det kändes väldigt ledsamt och tråkigt så tyckte jag att det var viktigt att jag eller sambon skötte den delen i början! Man kan ju vända på det som du skriver också att det är ju 24 timmar på ett dygn och den lilla studen som jag matar så kan jag ju få göra det och dom andra kan gosa med bebisen innan och efter det! För om man ammar är det ju självklart att mamman sköter matbiten, och det är ju inte bara mat.alla gånger, det handlar ju om att ge trygghet och närhet att man som mamma kan trösta barnet! Det är samma om Alvin skriker, då låter jag gärna ingen annan försöka utan då får han komma till mig! Nu är det ju inte lika "strikt" för han är snart 6 månader och nu väljer han själv när han vill till mamma med att sträcka sig efter mig, men jag tyckte det var viktigt för mig iaf! :)

  • Caaarroo

    Okej ja jag förstår. Det är olika det där. Min sambo hjälper ju självklart till och min mamma fick också mata någon gång. Men jag skötte det oftast! Tex om vi var på kalas där det var flera släktingar med, hade en fått mata så vill ju "alla andra" också göra det. Men var vi med min mamma bara jag och Alvin så fick hon ju självklart göra det om hon frågade! Men sambon satt med honom i knät när vi var hos hans familj, så skulle Alvin äta, då frågade faster får jag ge mat och jag stod i köket då säger min sambo absolut, så då fick hon ge nästa gång skulle farmorn ge och sen farfar så då sa jag nej alltså nu har faster fått ge ett mål så då sköter vi resten! Då var han ungefär 4 veckor! Så därför tyckte jag att det var bättre att vi skötte det så inte hela släkten skulle mata honom titt som tätt! Svårt att förklara vad jag menar men det kändes bara fel för mig. Men det kanske är så med första barnet bara. Brukar ju sägas så! ;)

Svar på tråden Låter ni andra mata?