Inlägg från: Plutteli |Visa alla inlägg
  • Plutteli

    Varför bryr ni er inte om hur ni ser ut ??

    Jisses, vad är det med alla dessa trådar där folk går och stör sig på hur andra ser ut? Om man stör sig på att folk luktar illa eller beter sig som svin visst, men att haka upp sig på att vissa inte sminkar sig eller tycker om mjukiskläder? Get a life for fuck sake!

    Orsaker till min stil:
    Jag föredrar kläder som är bekväma, är de snygga också är det en bonus, jag bär helst kläder från Meandi med jeans eller tights tills och somliga kanske tycker det ser fjantigt eller sunkigt ut men jag är nöjd och min man lika så så varför bry sig om andra då?
    Jag kammar håret ungefär varannan dag, detta eftersom det sliter enormt på håret att kamma det i tid och otid och pga hur mitt hår är skulle jag behöva kamma det minst en gång i timmen för att hålla det välkammat, vem fan orkar det? Dessutom skulle det bli en ond spiral pga att håret skulle slitas mer.
    Jag sminkar mig inte för jag finner det onödigt och jag är inte road av det för fem jävla ören. Min man tycker att kvinnor i smink ser ut som horor tom om det är ganska lite så han blir oftast bara sur om jag nån enstaka gång dragit på mig läppglans och mascara ;)

  • Plutteli
    molly50 skrev 2012-05-17 14:02:31 följande:
    Nja,jag vet inte det. Jag bor i en mindre håla och inte ens här finns det solarium,vad jag har sett.
    Vi har ett solarie jättenära där vi bor! Hur sjutton det går runt fattar jag dock inte med tanke på att det finns ett till inne i centrum.. Värnamoborna verkar inte fattat att solarie är ute ;)
  • Plutteli

    Jag tycker det är tragiskt att vara så utseendefixerad som TS och hennes man och att dessutom föra över det på deras barn. Hej ångest som kommer i tonåren! :/

    När folk ser oss önskar jag att de inte tänker nått speciellt alls, när de ser mina barn önskar jag de tänker nått positivt om deras beteende inte om deras utseende. Min 4 åring väljer kläder själv och då får det bli som det blir, min 1 åring har kläder efter väder och för att de ska vara bekväma för henne,utseende kommer sen och eftersom vi fått enormt med kläder till henne har vi få saker som verkligen matchar men va fan gör det? Båda ungarna är finast i världen för oss ändå och det är allt vi bryr oss om.

Svar på tråden Varför bryr ni er inte om hur ni ser ut ??