Inlägg från: Jättekul |Visa alla inlägg
  • Jättekul
    Ostbulle skrev 2012-05-16 14:41:50 följande:
    Tack för tipsen och informationen, den behövde jag.
    Ska åka till L.A, tror jag kommer vara borta 7-10 dagar. Jag oroar mej för typ allt. Är ingen van flyg resenär annars. Och med en liten dessutom. Måste vara väldigt varmt där då, är väl jobbigt för den lilla?? Vagn, hur fungerar det. Kan ju inte ha en nätt sulki. Den får man väl inte när man mellan landar.
    Om du ska åka till LA i sommar så bör du inte åka. Om du inte ska vara inne hela tiden i ett luftkonditionerat hus. Alternativt vid beacherna. De brukar varna för att ta ut bebisar, gamlingar och djur ibland udner sommaren.
  • Jättekul
    Ostbulle skrev 2012-05-16 14:57:58 följande:
    Om du ska åka till LA i sommar så bör du inte åka. Om du inte ska vara inne hela tiden i ett luftkonditionerat hus. Alternativt vid beacherna. De brukar varna för att ta ut bebisar, gamlingar och djur ibland udner sommaren.[/quote] Nej, det var ju inte tanken riktigt. Men hur ofta varnar de för det?? Och igentligen så borde det ju vara rätt jobbigt för de små liven innan det går så långt så att de varnar för något sådant.
    De varnar för det ganska ofta när temperaturen går över 40 C.
  • Jättekul

    Om ni inte ska hälsa på vänner just i ett specifikt område utan helt enkelt bara vill komma till västkusten kan jag rekommendera San Diego eller beacherna utanför LA. San Diego har svensk sommar året runt. Ca 1h bilfärd från LA och bensinen är billig.

  • Jättekul
    Ostbulle skrev 2012-05-16 23:24:57 följande:
    Apple valley ska jag till. Så inte nära vattnet. Svårt att riktigt förstå värmen. Men känns inte så bra för den lilla.
    Jamen där har jag varit i närheten. Lite längre upp i bergen iaf om jag inte minns fel. Fast det ligger i princip i öknen. Ungarna i de här områdena om de är ute så ligger de i poolen. Du får nog hålla dig inne med babyn och mkt mkt vatten hela tiden.
  • Jättekul
    Ostbulle skrev 2012-05-17 00:04:22 följande:
    Haha ja jag har hört det, att det ligger som du säger princip i öknen. Är det verkligen så?? Blir ju varm bara jag tänker på det. :)
    Asvarmt på somrarna. Ökenvarmt:) Det är sant. Mycket mycket vatten och vara mkt inomhus. Det finns luftkonditionering överallt så det blir väl inga problem.
Svar på tråden USA