Anonym skrev 2012-05-21 12:58:41 följande:
Haha. kan knappast arbeta som det är nu. I värsta fall så bryter jag foten vid för mycket belastning.
Jag hade kunnat få en sjukskrivning på 3 veckor i lördags på jouren om jag hade velat. Men hoppas på att det ska gå över snabbare. Så jag tackade nej och avvaktar.
Undrar därför hur lång tid de kan tänkas ta?.. De på jouren sa att de kan ta allt mellan 2 - 40 veckor? Det är väl inte möjligt?
Varför tackade du nej till sjukskrivningen? Hade varit smartare att ta den och sedan friskförklarat dig när det läkt istället, det är inte obligatoriskt att vara hemma en hel sjukskrivningsperiod.
För övrigt tror jag att jouren har rätt med läkningstiden, några dagar upp till många veckor är normalt vid stukning, det är väldigt individuellt och beror även på hur allvarlig stukningen är.
Sist jag stukade foten tog det nästan 4 veckor innan jag kunde använda foten på samma sätt som innan stukingen, det tog ytterligare några veckor innan all smärta och obehag i foten försvann.