Anonym (trött på det här) skrev 2012-05-23 10:42:34 följande:
fast det blir ju inte rättvist i alla lägen. Jag lägger hela min lön på oss, det vi behöver och det vi äter. han drar inte in någonting och ändå skall han få hälften? nä rhan inte bidragit något?
Då kan man ju lika gärna bli tillsammans med en rik människa, bo ihop 1 år och sedan göra slut och få hälften av sakerna han köpt. även fast personen inte haft inkomst på hela tiden eller hade någonting innan. det är givetvis bra om ena köper mat och andra annat, men i minn fall är det ju jag som betalar man och allt annat.
Den trygghet jag skulle ha utan sambolagen är att det jag hade innan vi flyttade ihop fortfarande är mitt och det vi köper gemensamt är hälften mitt. Jag tycker att när man gifter sig så får man en trygghet om ena går bort, men också en risk i att betala ifall ena inte har inkomst. gifta i nöd och lust.
sambo skall inte ha dessa krav anser jag för man har ju ingen trygghet i det.
Och det är inte alls roligt att veta att jag skulle klarat mig bättre om jag inte valt att vara sambo. när man flyttar ihop så är det ofta för att dela på kostnaderna istället för att stå för dem själv. men med facit i hand så är det en fruktansvärd dålig affär att flytta ihop och bli sambos. Överväger starkt att gå isär och skita i det och aldrig mer bli sambo med någon igen.
Kul när ens sambo kan se till att jag förlorar allt jag jobbat hårt med att bygga ut. Hejdå bilen, hejdå huset och allt sparande.
Men TS, det är för det första ditt eget val att bo ihop med någon som inte kan bidra till förhållandet. För det andra så finns det folk som frivilligt väljer att leva på det här sättet och bidra på andra sätt än genom inkomst, t.ex. genom att den som är hemma sköter hushållet, uppfostrar barnen, tar hand om gården och djuren osv.
Jag tycker inte att det låter som att du kan sambolagen särskilt bra. Det som du ägde INNAN ni flyttade ihop ÄR fortfarande ditt, även med sambolagen. Egendom som införskaffades innan ni flyttade ihop ingår inte i bodelningen.
Det är en dålig affär att flytta ihop med en person som inte kan bidra ekonomiskt. Det är något man får tänka på innan man flyttar ihop.
Visst, ni har en extrem fördelning hemma när du står för 100 % och han 0 %, men det är upp till er. Han kan skaffa sig ett jobb.