Pastasås på lövbiff. Tips?
Nån som har nåt gott recept på lövbiffsrecept?? Funderar på om man ska strimla o göra nån god pastasås imorgon. Tips??
Nån som har nåt gott recept på lövbiffsrecept?? Funderar på om man ska strimla o göra nån god pastasås imorgon. Tips??
matlagningsgrädde och dijonsenap...supergott.
Kan ju hitta på ett så här på stunds....
Strimla lövbiffen, krydda o stek
Ner med en burk svamp o kanske strimlad röd paprika...
O sen i med en burk Créme fraiche (stor om man vill ha mycket sås).
Låt koka ihop o smaka av med salt o peppar.
*Hacka en stor lök och fräs i smör
*strimla en stor röd paprika i tunna strimlor och låt följa med ner i löken
*tillsätt lövbiffen
*häll ner en burk med Creme bonjour pepparmix
*tillsätt en matsked dijonsenap eller annan stark senap
*späd med lite matlagningsgrädde till rätt konsistens
*för den som vill: tillsätt en burk små champinioner strax före servering..
*smaka av med salt
Servera med bandspagetti
Jag har värdens godaste och lättaste recept med lövbiff som passar perfekt till pasta (gärna bandspagetthi)
För 4 port.
600g lövbiff
1 röd + 1 gul paprika
5 cm purjolök
1 dl buljong (tärning +vatten)
2 dl vispgrädde
2 msk vispgrädde
2 msk dijonsenap
2 kryddmått svartpeppar
½ tsk soja
Gör såhär:
1. Skär lövbiffen i ca. 2 cm breda strimlor. Ansa och strimla paprikan, skölj och skiva purjolöken. Blanda köttet, paprikan och purjolöken i en smord ugnssäker form.
2. Vispa ihop resten av ingredienserna och häll blandningen över köttblandningen i formen.
3. Gratinera i mitten av ugnen i ca. 30 min. Rör om en gång under stektiden.
Ungen ska vara på 225 grader.
Jag blir hungrig bara jag tänker på denna rätt... så smidigt då man inte behöver steka köttet innan utan det steker sig själv i ugnen. Men prova gärna en bit av köttet efter ungefär 30 min innan du serverar så att det verkligen är genomstekt. Men det brukar inte vara några problem.
Oh har ett supergott (men onyttigt!!) recept:
Strimla och bryn lövbiff meden röd, strimlad paprika och hela burkchampinjoner (ta inte allt på en gång så det kokar.)
Blanda ner en burk cantadou paprika chili samt en burk lättcremefraiche och koka samman. Smaka ev av med salt, svartpeppar och en nypa socker. Servera med tagliatelle.
Världens godaste!!