Inlägg från: lykantrophona |Visa alla inlägg
  • lykantrophona

    Hur var du som barn och hur är din sexuella läggning idag?

    Mig veterligen finns det väl inget samband mellan hur mycket man följde förväntade könsroller som barn och vilken läggning man har sen? Däremot kan jag tänka mig att ett barn som tillåtits att alltid vara sig själv både kommer att experimentera en del som barn, och (ifall den inte är hetero) våga komma ut i tidiga ålder än de som blivit uppfostrade konservativt.

    Själv har jag alltid varit en nörd. Jag har vägrat anpassa mig till vad som är inne och poppis, med följden att jag var ofta utanför och mobbad. Totalt ointresserad av att leka mamma-pappa-barn (såvida jag inte fick vara husjdur). Jag var kär i en kille på dagis (på barns vis) och sedan i en tjej under 6-års, och sedan i en kille. Men det där med tjejen förträngde jag, då min mor sa "du vill nog bara vara kompis med henne" (för att skydda mig?), och därför sa jag aldrig till henne att jag tyckte om henne på det viset. Blev i högstadiet olyckligt kär i en tjejkompis och kom i den vevan ut som bisexuell.

    Idag anser jag mig vara bisexuell när det gäller människor, hetero när det gäller hundar och framför allt: alltid kåt som fan. Jag tycker även om olika former av BDSM, något som jag undrar över om det kan vara ärftligt (min mor är masochist och aktiv i BDSM-kretsar). Jag har dock bara erfarenhet av människor, och då framför allt killar. Tjejer är så jävla svårtflirtade, tycker jag.

    Nåväl, då fick ni kanske aningens för mycket information om mig.

Svar på tråden Hur var du som barn och hur är din sexuella läggning idag?