lätt kesella bytas ut?
jag undrar ifall man kan byta ut lätt kesellan mot något annat när man bakar? E ju inte alltid man har det hemma? behöver man ha mer fett i då?
jag undrar ifall man kan byta ut lätt kesellan mot något annat när man bakar? E ju inte alltid man har det hemma? behöver man ha mer fett i då?
Hej!
Kesella gör verkligen underverk i bakverk, bröd, bullar och många desserter. Jag har hört att kesella ersätter ungefär halva mängden fett. I bullbak kan man förutom att öka på fettmängden även knäcka i ett ägg (och då minska fettmängden något). Men mitt tips är att alltid ha kesella i vid bakning.
Ngra fler som har tips?
söt-cotton
kan man ha kesella i morotkakan istället för olja?
Jag har aldrig gjort morotskaka med kesella, (för att jag inte gjort morotskaka på två år typ) men visst! Nyttigt blir det ju nästan!
Berätta !!!
berätta mera om kesella
Hur gör man ?
skippar man fettet helt av eller
åhh jag måste testa nån gång... det är ju så gott
Kan man frysa kesellan?
Jag brukar ha turkisk yoghurt istället för kesella, mest för att jag aldrig har kesella hemma...
fler som har ngt tips?
jag har alltid kesella hemma så ska jag bara ngt med yoghurt tar jag 50 kesella/50 mjölk istället..
kanske går att ta yoghurt istället för kesellan då ?