Inlägg från: Justus |Visa alla inlägg
  • Justus

    Avskaffa sexköpslagen?

    All lagstiftning som behövs för att bekämpa koppleri, trafficing och andra tvång i samband med prostitution fanns redan innan sexköpslagen stiftades. Så sexköpslagen är enbart en moralisk lag som syftar till att få bort all prostitution, även den som inte är sammanknippad med några problem för den som säljer sex. Därför anser också jag att den lagen borde avskaffas.

    Har själv aldrig känt något behov av att köpa eller sälja sex men ser verkligen inte ner på dem som gör det. Jag kan inte se det moraliskt förkastliga i det.

  • Justus

    Vad forskning anbelangar är jag generellt väldigt skeptisk. Som någon påpekade förut så styrs mycket s.k. forskning av politiska eller ekonomiska intressen och man lyckas få fram nästan vilka resultat som helst genom att ställa upp väldigt begränsade premisser och utesluta såna data som skulle ge ett annat resultat.

    Dessutom så är det förvånansvärt vanligt att man i den s.k. Abstracten, dvs. forskarlagets egen sammanfattning, drar slutsatser som inte ens har stöd i deras grunddata eller helt utelämna obekväma slutsatser som man kan läsa ut om man bara tar sig tid att studera alla data som faktiskt presenteras i studien.

    Man är så säker på att 99% av de journalister som rapporterar om studien aldrig läser annat än deras sammanfattning att de starkt vinklar sina slutsatser åt ett håll som forskarna eller beställarna vill att studien skulle ha kommit fram till.

    Jag skulle rekommendera en bok i ämnet: Forskningsfusket av docent Ralf Sundberg. Det är skrämmande läsning!

    Så när ni hänvisar till forskning som svenska politiker eller militanta feminister lutar sig emot så tar jag inte denna på så stort allvar förrän dessa studier i grunden har lästs och tolkats av nån seriös och oberoende person med kunskaper i att tolka forskningsdata. Jag litar nämligen inte på att den "sanning" som har presenterats för oss har någon grund i denna forskning utan att slutsatserna är starkt friserade av olika vulgärfeministiska intressen.

  • Justus
    Quintus Zebra skrev 2012-07-18 08:25:10 följande:
    Forskningsfusk skall man absolut ha koll på.

    Men när det handlar om rena siffror som i länken ovan, ska man ignorera dem? Antalet traffickingoffer i Tyskland är 62 GGR så många i legaliseringens Tyskland jämfört med Sverige. EN PROCENT av de prostituerade i Tyskland hade fem år efter legaliseringen ett giltigt kontrakt med en seriös arbetsgivare. Och nästan inga var sjukförsäkrade.

    När det gäller prostitution finns det vad jag sett ingen oenighet. Om man inte väljer att blunda så verkar det vara väldigt tydligt att denna bransch leder till väldigt mycket utsatthet och lidande.

    Skall man verkligen ignorera det och istället lita på rent teoretiska resonemang om att legalisering löser alla problem, trots att detta inte fungerar i verkligheten?
    Du ska inte lita på nånting, har jag fått klart för mig efter att ha läst den boken. Det du ska göra är att granska de studier de hänvisar till och se hur siffrorna har tagits fram och vad som verkligen står där. Tyvärr är alltså väldigt många forskare helt skrupelfria och vrider till sina data i sammanfattningen så att de i vissa fall t.o.m. kan hävda motsatsen till vad som studien i verkligheten visar. Detta gäller faktiskt även studier som har publicerats i ansedda vetenskapstidskrifter som borde garantera studiens vederhäftighet, men inte ens de har vattentäta kontrollsystem utan använder sig ofta av experter som är jäviga och därför inte slår ner på uppenbart fusk.

    Jag lämnar ingen kommentar alls till de siffror du refererar till innan jag har sett hela studien och fått hjälp att tolka den av en kunnig person. Tyvärr är det så illa att man måste göra så för att verkligen veta vad dessa siffror har för värde.
  • Justus
    Quintus Zebra skrev 2012-07-18 08:42:55 följande:
    Håller med dig om att man skall vara källkritisk. Men man skall inte blunda för fakta.

    Och jag bygger inte min åsikt på enstaka forskningsresultat. Jag har träffat prostituerade i flera länder. Jag har granskat och läst forskningsrapporter. Jag har träffat några av Europas främsta experter på prostitutionens baksidor. Att prostituerade far illa i alla länder är rätt tydligt. Det finns inget som tyder på att legalisering fungerar.

    Varför skall man ignorera detta?
    Frånsett att jag inte har något som helst belägg för dina påståenden om att du har dessa egna erfarenheter (på nätet kan man ju dra till med vad som helst för att bättra på sin trovärdighet) så kan jag säga att jag är tveksam till slutsatsen att det är den svenska sexköpslagen som har medverkat till att vi har mindre prostitution i Sverige än i Tyskland. Vad jag vet så visade statistiken att vi hade mindre av den varan tidigare också. Det beror alltså sannolikt på nåt helt annat som har med grundläggande frågor om skillnader mellan hur våra samhällen är uppbyggda att göra än att vi har olika lagstiftningar på området.
  • Justus
    Quintus Zebra skrev 2012-07-18 09:13:20 följande:
    Jag tycker du ska läsa de många många rapporter som finns, och kanske till och med gå ut i verkligheten och se hur det är.

    Om vi skulle legalisera i morgon. Tror du att prostitutionen skulle minska eller öka? Tror du att de kriminella nätverken skulle försöka tjäna på legaliseringen?
    Nu tillhör jag inte dem som vill ha statliga bordeller etc. Jag anser bara att sexköpslagen borde tas bort, och då skulle det t.ex. bli mycket lättare för sexköpare, som har en någorlunda väl fungerande moralisk kompass, att kunna anmäla misstänkta fall av koppleri och trafficing och på så sätt underlätta för polisen att upprätthålla dessa lagar. Som det är nu så är det knappast i en sexköpares intresse att hjälpa polisen ens när de träffar på riktigt grova fall av kvinnoutnyttjande.
  • Justus
    Quintus Zebra skrev 2012-07-18 11:03:15 följande:
    Du vill detta, trots att det inte verkar ha fungerat någon annanstans? Man skall gå emot vetenskapen och göra lagändringar baserat endast på ditt egna resonemang? Utan belägg?
    Och på vilket sätt har sexköpslagen fungerat? Trafficing frodas och all handel sker i hemlighet och polisen har egentligen ingen trovärdig statistik på hur mycket sex som verkligen sälj i landet.

    När man diskuterar att man ska förbjuda alkohol för att det bruket orsakar så stora skador så använder man mina argument mot ett sånt förbud, men när det gäller sexköp så fungerar plötsligt ett förbud. Hur hänger det ihop? Jo, man har en annan moralisk syn på sexköp mot alkoholbruk. Det är den enda skillnaden.

    Inga lagar i världen kommer att få folk att sluta köpa och sälja sex, lika lite som lagar kommer att hindra folk från att tillverka, sälja, köpa och dricka alkohol eller andra droger. Det enda som hjälper är utbildning och upplysning. Då kan man få det på en rimlig nivå. Men så länge våra hjärnor fungerar som de gör, med belöningscentra som drivs av olika sorter av njutning, så kommer det alltid att finnas producenter och konsumenter av såväl droger som sex.
  • Justus
    lykantrophona skrev 2012-08-23 00:08:15 följande:
     För det är väl trafficking, våldtäkt och dåliga arbetsförhållanden vi vill hindra? Inte sexarbete i sig?
    Åjo! Det är ju det som är själva poängen med den svenska sexköpslagen. Den är en lag emot sexhandel i sig, inte enbart emot olika avarter. Resonemanget är dels så att för att komma åt avarterna så måste man strypa all sexhandel. Och sen ställer man den retoriska följdfrågan: "Varför ska vi alls tillåta köp av sex? Det finns väl inget gott med det?" Och ingen riksdagspolitiker med självbevarelsedrift går emot det resonemanget.

    Man definierar alltså all sexhandel som omoralisk i sig och därför finns det ingen anledning att skilja ut viss sexhandel som särskilt omoralisk. Man likställer alltså ett sexköp mellan två parter som ingått det helt frivilligt och med öppna ögon med trafficing ur den rent moraliska aspekten.

    Men vi såg ju det gick i USA under spritförbudet. Det var ju i princip samma resonemang bakom det, men det enda som hände var att brottslingar fick ett större manöverutrymme.
Svar på tråden Avskaffa sexköpslagen?