Inlägg från: Tonårsmamman1 |Visa alla inlägg
  • Tonårsmamman1

    Har du testat lchf?

    Lillsnufflan skrev 2012-07-08 21:02:27 följande:
    LCHF står väl ändå för "low carb high fat", men du menar att den inte går ut på att äta stor andel fett? Vad står då "high fat" för?
    Tar man bort mkt av kolhydraterna och byter ut light mot fullfeta produkter, så blir andelen fett man äter högre. Men mängden behöver inte bli större. 
  • Tonårsmamman1
    Lillsnufflan skrev 2012-07-08 21:10:39 följande:
    Du menar att man äter mindre? Jo, då är det klart man inte behöver äta mer fett. Men jag trodde lite med poängen med LCHF var att man inte skulle behöva dra ner på kaloriintaget.
    Mängden fett behöver inte bli större. Fett och protein är det som mättar bäst, så man behöver inga mängder mat. Man äter sig mätt, och sug efter godis och liknande försvinner. 
  • Tonårsmamman1
    1978 skrev 2012-07-08 21:28:26 följande:
    Hur går det ihop, rent matematiskt? Om jag byter ut ett glas lättmjölk mot ett glas gammeldags mjölk blir det ju mer fett... väl?

    Men om den mängden fett man redan äter gör en mätt, varför har då suget efter godis inte redan försvunnit med den kosthållning man redan har?
    Fettprocenten ökar ja, men du dricker väl inte mer mjölk?

    Om du blir sugen på godis så beror det på att du inte ätit dig riktigt mätt. Är man mätt efter måltiden, så är man inte sugen på mer. Både mättnadskänsla och hunger blir annorlunda när man drar ner på kolhydraterna, man blir inte lika mätt efter maten men inte heller hungrig på samma sätt, man håller sig längre. Och suget försvinner. 
    Att vara sugen på sött, beror ju på att hjärnan vill ha mer, det är ju ett slags beroende. Precis som nikotin eller alkohol. Vissa vill ha cigg, andra chocklad.
  • Tonårsmamman1
    1978 skrev 2012-07-08 22:10:32 följande:
    Nej, men det blir ju en större mängd fett. 1 dl lättmjölk innehåller ungefär 0,5 g fett. 1 dl gammeldags mjölk innehåller ca 4 g fett. Så en större mängd fett blir det ju. Du skrev "mängden fett behöver inte bli större". Och du skrev att man ska byta ut lightprodukter mot fullfeta produkter.

    Jag är helt med på noterna att man blir mer och annorlunda mätt om man äter mer fett och protein. Men vad jag inte riktigt förstår är hur man kan bli mer och annorlunda mätt om man äter samma mängd fett och protein som tidigare. Om man inte blev mätt tidigare på den mängden, varför blir man det om man äter en mindre mängd mat (för att man tagit bort kolhydraterna)?

    Jag är inte sur, bara förvirrad.
    Kolhydrater, speciellt de snabba, triggar igång suget. Kolhydrater är väldigt lättätet, tänk dig vitt bröd, man kan äta mycket av det. Om man frågar folk som vill gå ner i vikt vad de äter för mkt av så svarar ju alla godis, läsk, kakor osv. Ingen svar att de äter för mkt kotletter eller rostbiff. 
  • Tonårsmamman1
    1978 skrev 2012-07-08 22:46:53 följande:
    OK. Det är väl bara för mig att acceptera. Vi mår förmodligen bra av olika sorters mat precis som vi gillar olika sorts motion eller reagerar olika på mediciner.

    Fast å andra sidan, vitt bröd kan jag knappast föreställa mig att någon mår bra av...
    Naturligtvis är det så. Alla är vi olika. Jag är själv gift med en som kan äta hur mycket han vill av allt och han är nästan aldrig sugen på godis. GladSnacka om att vara avundsjuk.
  • Tonårsmamman1
    MrsC74 skrev 2012-07-12 15:05:09 följande:
    Jennie : självklart du har rätt. Alla kan inte äta allt men det är inte det jag menar. En del klarar inte av vissa livsmedel pga allergi och sjukdomar etc. Men sånt trodde jag var underförstått :)
    Att helt utesluta vissa livsmedel tror jag inte på helt enkelt. Jag skriver det jag tror på och det jag mår bäst av. Sen har jag skrivit gång på gång att alla gör som de vill även om jag inte förstår själva LCHF grejen :)
    Många som äter LCHF tål inte kolhydrater, det är därför de utesluter så mkt av det som möjligt. På samma sätt som de som är allergiska mot något livsmedel. 
Svar på tråden Har du testat lchf?