Springmask vuxen!
Anonym (Usch!) skrev 2012-07-10 02:16:18 följande:
Tack för all information Elefantmamman! Jag har nu städat huset sedan klockan tio i morse och börjar känna mig slut som människa. Jag har gnott och skurat, putsat och fejat. Tvättat kläder jag äger, diskat porslin etc. Slängt ut alla mattor och krukväxter. Man kan väl rimligen inte hålla på så här varje dag?Min tanke är att byta alla kläder två gånger om dagen, byta pyjamas varje dag, byta sängkläder varje dag, dammsuga hela huset varje dag, våtmoppa varje dag, våttorka dörrhandtag, ytor och skåp varje dag. Tvätta väggar och liknande typ varannan dag, borde inte det räcka?
Jag har inga barn eller man så jag har ju till skillnad från barnfamiljer lite mer koll på läget. En eloge till alla barnfamiljer som tar sig igenom denna mardröm, att ni orkar!
Det känns lite fräschare nu när jag tagit medicin, de långa timmarna innan apoteket öppnade var mardrömslika.
Brorsan och jag hade mask i olika omgångar när vi var små. Vi åt Vanquin, bytte lakan efter första kuren och sov med pyjamasbyxor på, det var allt som krävdes för att få bort dem. Bra handhygien är ju ett plus också.