• TheOnlyOne

    Hur mycket växer 1-3 åringar per månad?

    Jag går i funderingar om storlek till höst och vinterkläder.
    Jag undrar, hur många cm växer barnen per månad?
    Hur länge hade ert barn storlek 86 innan det blev 92?

  • Svar på tråden Hur mycket växer 1-3 åringar per månad?
  • Hultis

    Vår dotter hade 86 från det atthon var 10 månader tills dess att hon var 18 månader.

  • glassen

    Oj, det är så olika. Vissa storlekar kan ju barn ha jättelänge och andra växer du ur direkt. Tror sonen hade storlek 86 i över ett år, och dottern ca ett halvår. 

  • Cornellia

    Är det inte bara att kolla på kurvan?

    Jag vet att sonen följer sin kurva perfekt, så det är ju superenkelt att förutse ungefär när han kommer byta storlek.

  • Farfalla
    Cornellia skrev 2012-08-12 01:41:06 följande:
    Är det inte bara att kolla på kurvan?

    Jag vet att sonen följer sin kurva perfekt, så det är ju superenkelt att förutse ungefär när han kommer byta storlek.
    Det skulle ju just vara mitt tips ;)

    Dvs om TS barn växer någorlunda jämt på kurvan :) 
    Rasmus och Jolinas mamma.. <3
  • cosinus

    Tja mina barn växer långsamt så strl 86 hade de nog ungefär ett år. Eller iaf nästan och då var de mellan 15 månader och dryga 2 år när de började.

    Mina har aldrig hoppat några storlekar på vinterkläder/dagiskläder förutom första levnadsåret. Men har de sen haft 86 ett år har de 92 året efter o s v. De hoppar inte ens över skostorlekar som regel utan man kan köpa storleken större än de haft året innan. Väldans enkelt att köpa i förväg :)

Svar på tråden Hur mycket växer 1-3 åringar per månad?