Tvättmaskin och torktumlare i ett, eller separat tvättmaskin och torktumlare?
Jag har aldrig fått välja sånt där själv, men så är jag ju också gift med ett proffs på vitvaror över lag. 
Han rekommenderar nästan alltid två separata maskiner, dels för att både tvätt- och torkförmågan blir bättre, men även för att de oftast förbrukar mindre el samt att om något går sönder i den ena delen på kombin, så måste man byta ut alltet.
Har man däremot väldigt litet, kan det funka med en kombi, men en sån är ju egentligen mest till för lite akut-tvättande, alltså inte flera maskiner om dagen eller ens en, utan bara som ett komplement till en större tvättstuga om man bor i lägenhet.
Vi hade själva en kombi när vi bodde i lägenhet och visst var det praktiskt ibland när man snabbt behövde tvätta upp och torka något, men det gick liksom inte att slänga in en tvätt handdukar och sen köra tork. Tog timtals.
Tja, my two pence, om det kan ge något.