• Annica57

    Hur mycket ska ett vuxet barn betala hemma?

    Miss P71 skrev 2012-08-05 15:49:35 följande:

    Varför tycker du det?? Skäms
    Det var ju det dummaste jag har hört!!!
    I så fall hoppas jag han handlar mat, tvättmedel, tvättar och lagar mat till hela familjen, inte förbrukar el eller vatten eller hushållets telefon, städar allt osv - annars förstår jag INTE alls hur du tänker!
  • Annica57
    Toftesvarten skrev 2012-08-05 15:24:59 följande:
    Skulle gärna ta del av synpunkter och förslag på vad som kan vara skäligt i det fall jag beskriver nedan:

    Jag är sedan ett par år sammanboende i ett hus som ägs av min sambo till 100 %. I huset bor också min sambos son på 22 år som har en fast anställning sedan tre år tillbaka och en lön efter skatt på ca 18-19.000. Han har ett jobb som innebär att han bor borta ca 2-3 dgr per vecka och har då traktamente och boende betalt av sitt företag.

    Vår gemensamma boendekostnad (räntor, el, sopor,vatten färsäkring m m) ligger på ca 11.000:- per månad + mat och förbrukningsvaror (tvål, toapapp e t c) på ca 6.000 per månad. Totalt ca 17.000:- per månad

    Då jag tjänar mer än min sambo betalar jag också mer av de dessa kostnader, ofta runt 55 %. Sambos son betalar en fast summa på 3.000 kr och har gjort det det senaste året. Jag har diskuterat en höjning av detta belopp men inte fått gehör för det.

    Vad anser du skulle vara en lämplig månadskostnad för sambos son?
     
    Ironiskt nog så har han ut mer i månaden än jag har och varför i hela friden ska han inte betala efter inkomst. 
    Fördela helt enkelt den totala kostnaden procentuellt på tre efter era inkomster. Min son på 19 har hittills betalt 1500 i stället för underhållet som försvann i samband med att studiebidraget försvann sista terminen på gymnasiet. han har jobbat och haft en lön på 5-6000 kr Nu jobbar han och självklart ökar hans kostnader för boende mm då. Förstår inte varför man ens funderar på detta!"?
Svar på tråden Hur mycket ska ett vuxet barn betala hemma?