Inlägg från: Anonym (Erfaren) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Erfaren)

    Frysa bort kondylom, hjälp tack!

    Eftersom ditt inte verkar ge med sig kan det vara så att de fortfarande befinner sig i " utbrottsststadiet" Inte mkt man kan göra då,inget biter. Men du MÅSTE iaf börja frysa bort dom. När du kommer till hudmottagningrn smörjer de på en bedövningssalva (embla) Sen tar de fram stor tub med frysning i(ser ut dom en liten brandsläckare) De prejar på frysningen på vårtorna,ungefär dom när man spraylackar något. De gör jävligt ont.bene. Bara skakar Fick gå och frysa i 5 omgångar tror jag. Men man vänjer sig,det gör inte lika ont tillslut. Det var effektivt ! De försvann! Jag hade bland det största utbrottet de sett sa de!! Lycka till!

  • Anonym (Erfaren)

    Det är på humottagningen du får göra det,inte på vårdcentralen. Det ömmar lite efteråt. Det kostar inget. Blir inga sår utan de blir mindre och torkar ut. Det är individuellt hur mkt man måste gå,kan räcka med en gång. De kan dyka upp efter ett år säger dom,men inte mitt,nu har det gått tio år;) Men det finns ju ändå inget annat alternativ än att frysa så bara att ta tag i det.

  • Anonym (Erfaren)

    Som jag minns sÅ vill dom att man ska pensla med det för medlet först. Jag gjorde det men det hände inget. Jag tror jag körde både frysning och penslade samtidigt. Du kan be om att få en bedövningssalva som du kan ha hemma. Usch!lider med dej!va ett helvete med dessa.!

Svar på tråden Frysa bort kondylom, hjälp tack!