Ta bort piercing vid förlossning?
Hur många här som har fött tog bort sin piercing under förlossningen?
Hur många här som har fött tog bort sin piercing under förlossningen?
Någon nämnde plastsmycken. Det är inte heller tillåtet då man kanske måste gå ner med instrument i munnen, och då kan man skadas rejält om de hakar i. Plast eller ej.
Har i underläppen och tungan, fött 2 barn utan att ta ut någon av dom, ingen som ens påpekat det.
antar att man inte får ha en intimpiercing i ens om man har plast smycke i? har en vertikal kappa för att vara exakt.. tungan och öronen går det ju ha plast i, men hur är det med töjda hål i öronen? har 17 mm så de lär inte hinna krypa ihop så mycket, men ändå.. räcker det om man har en plast-tunnel eller måste dom ut helt?
Jag hade nog tyckt det varit jobbigt att föda med en piercing i underlivet. Finns det inte någon plattare variant av kula som du kan skruva på vid insidan? Men pratar du om piercing någon annanstans så hade jag i tungan när jag födde min son för åtta år sedan, och det var ingen som sade något om att man inte skulle få det. Nu har jag dock tagit ut alla mina piercings efter min senaste graviditet, naveln har växt igen helt, läppen kan man nog sätta in igen och tungan likaså. Konstigt med tanke på att jag haft navelpiercingen ute länge innan utan att det växt igen:-/ Men nu har jag bara kvar i bröstvårtan iaf, för den växte aldrig igen, och jag tycker det är rätt jobbigt med ärren från de andra piercingarna, hade hellre haft smycken där istället
Plast i öronen är ok, eftersom det är det enda smycket du för ha kvar. Jag talade med en vän som gjort ett planerat snitt. Hon var vaken men hon fick inte ha sin tungpiercing i med motivationen att om något händer så kan narkosen råka göra en riktigt illa genom att haka i piercingar
Ibland handlar det ju om minuter också. Då kanske man inte ska chansa och låta personalen dribbla med piercingar som sitter som gjutna? Bara en tanke. Jag ska ta ut min tungpiercing när det är dags för nästa barn.
Kan bli lite läskiga brännskador om metallsmycken sitter i vid akut operation och kirurgen behöver bränna för att stoppa större blödningar. Maskinerna som används leder elektricitet och med lite otur så bränner smyckena omgivande vävnad.
Duktig narkospersonal fixar tungpiercingar i de flesta fallen, självklart är det beroende på hur stort smycket är, anatomin i munnen samt om narkospersonalen har en gynnsam arbetsställning eller inte!
Råder er alla byta till plastsmycken inför förlossning då det är ökad risk för både kejsarsnitt och annan operation, ibland väldigt akut.