Viktnedgång, kortväxt, äter ordentligt, ämnesomsättningssjukdom? Någon som känner igen sig?
Nu den 27e aug är det dags igen läkare och dietistbesök för min goa dotter. Men det är en fasa nu börjar mardrömmarna och det känns som vi går på nålar. Då är det dags att diskutera artificiella tillväxthormoner. Kan ju dra historien snabbt.
Ellinore är fyllad 3år 80cm lång och väger 10kg. När hon föddes 15 dagar för tidig så vägde hon 2010g och var 41cm lång. Hon äter ordentligt har alltid gjort men hon går knappt upp i vikt eller växer på längden.
Kan säga att vi kräker snart på människor som säger va duktig er ettåring är........blir lika sur varje gång. Ellinore kan alltid som en "normal" treåring kan. Visst talet ligger lite bak men det är på gång :)
Hon är inskriven på något som heter barnlila är en dagvårdsavdelning där har hon varit inlagd för matobservation en massa gånger och alla är lika chockade hur mycket hon äter. Dom har tagit mängdor av prover för att kolla och för att utesluta. Proverna har visat att Ellinore är en frisk liten tjej enda "negativa" det visat är att hennes tillväxthormoner är väldigt låga.
Dom plockade bort laktos, gluten, citrus, rött för att se om det hjälpte, hon fick althera som välling allt helvete började nu. Ellinores vikt hoppade upp och ner var vägning varannan dag, det var en besvikelse varje gång vågen visade på nedgång.
Idag får hon äta allt och det gör hon verkligen, hade hon fått bestämma middag så hade det varit fisk varje dag :) men ända så går hon inte upp i vikt. Kan tillägga att hon får maxijul 500 som tillskott på maten använt det nu i snart 2år men inte ens det hjälper.
Är där någon som känner igen sig i detta eller delar av det?