• EmmAhh

    Köpt en begagnad soffa som luktar jätteilla, kan jag bli av med lukten?

    För 2 dagar sedan köpte vi en begagnad soffa. Just när vi köpte den tänkte jag inte så mycket på hur den luktade, men nu tycker jag verkligen att den luktar illa. Jag får till o med migrän av den!

    Vi har skumtvättat den 2ggr, sprayat yocoair som ska ta bort dålig lukt 2ggr och jag har tvättat ryggstödskuddarnas överdrag i tvättmaskinen (bara de som är avtagbara) 1ggr men den stinker fortfarande. Själva kuddarna i kuddfodralen luktar också o de har jag spayat och vädrat också. Inget hjälper. Hela vardagsrummet tar doft av soffan.

    Jag vet inte vad det luktar heller. OM det är instängt, parfym, kattpiss, svett, gamla ägarnas "hemdoft" eller vad... BARA ATT DET LUKTAR ILLA!

    Min sambo känner också att det luktar, men han störs inte av lukten så som jag gör.

           


  • Svar på tråden Köpt en begagnad soffa som luktar jätteilla, kan jag bli av med lukten?
  • Karriis

    Ättika och äppelcidervinäger tar ju bort lukter, går det att spraya på månntro?

  • madeleinesophie

    Fick tips av en vän igår! Bikarbonat å sån där doftolja man har till ljus! Strö över soffan! Hennes hund hade kissat på hennes matta å hon gjorde detta med lyckat resultat !

Svar på tråden Köpt en begagnad soffa som luktar jätteilla, kan jag bli av med lukten?